Kaplamalı giysilik kumaşların mekanik özellikleri
Mechanical porperties of coated fabrics suitable for garments
- Tez No: 276594
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. VİLDAN SÜLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kaplama ve laminasyon, görünüş ve estetik özelliklerinden ziyade teknik performansları ve fonksiyonel özellikleri için üretilen teknik tekstillerin üretim yöntemlerindendir. Yağmur, rüzgar gibi dış etkenlerden korunmak için üretilen kaplama ve lamine kumaşların zirai tekstillerden tıbbi tekstillere, ev tekstillerinden koruyucu giysilere kadar pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Kaplama ve lamine kumaşların performans ve fonksiyonel özellikleri, kullanılan kaplama maddesine, uygulanan tekniğe ve tekstil yüzeyinin yapısına ve özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir.Bu çalışma kapsamında kaplama ve laminasyon işlemi, kaplanmış ve lamine edilmiş kumaşların kullanım alanları, üretim teknikleri ve performans testleri hakkında bilgiler verilmiş ve dış giysilik olarak kaplanmış dokuma kumaşların mekanik özellikleri incelenmiştir.Bu amaçla, yapısal parametreleri farklı iki pamuklu zemin kumaşa, iki farklı kaplama maddesi, iki farklı kaplama tekniği ile işlem parametrelerinde sistematik değişiklik yapılarak aktarılmıştır. Daha sonra kumaşların metrekare ağırlığı, kalınlığı, hava geçirgenliği, aşınma dayanımı, eğilme rijitliği, kopma mukavemeti ve kopma uzaması, patlama mukavemeti ve yırtılma mukavemeti olmak üzere fiziksel ve mekanik özellikleri test edilmiştir. Elde edilen test sonuçlarına göre kaplamanın zemin kumaşların mekanik özelliklerinde yarattığı etki incelenmiş ve kaplama parametrelerinin kaplama kumaşların mekanik özelliklerine etkisi istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coating and lamination processes are the production of methods which lead due to the functional properties and technical performances rather than their aesthetic properties or appearance that they provide. Coated or laminated fabrics have several end-uses changing from agrotech to medtech, from hometech to protective clothes. The functional properties and the performances of fabrics produced by these production methods, vary with coating resin, production method, surface structure and general properties of fabric.In the context of this study, general knowledge about coating and lamination production methods, end-uses of products and the performance tests of coated and laminated fabrics are given and the mechanical properties of coated woven fabrics for outerwear are examined.For this purpose, coated fabrics are produced with two different coating material applied to two base cotton fabrics with different structural properties by using various coating techniques with systematically changed process parameters. Then the physical and mechanical properties like mass, thickness, air permeability, abrasion, bending rigidity, breaking strength and elongation, tear strength, bursting strength are determined by carrying out the tests. According to the results, the effect of the coating to the base fabrics is determined. The effects of coating parameters on mechanical properties of coated fabrics are statistically evaluated.