Planlamada müzakere süreçleri -İzmir İnciraltı örneği-
Consultation processes in planning - Izmir-İnciralti
  1. Tez No: 276602
  2. Yazar: SÜLEYMAN SİYAH
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. LEVENT ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kent planlamada, alışılagelmiş yaklaşımlar günümüzde değer kaybetmekte, planlama kurumu zayıflamakta ve yeniden tanımlanma sürecine girmektedir. Bu süreçte etkin rol oynayan pek çok faktörden söz etmek mümkündür. Dünyada meydana gelen ekonomik gelişmeler, piyasa ekonomisin güçlenmesi, siyasal dengelerin yeniden şekillenmesi ve daha pek çok unsur kent planlama alanına da bir değişim ve dönüşüm etkeni olarak yansımıştır. Tüm bu değişim ve dönüşümlerle birlikte ?müzakere?, ?katılım? gibi kavramlar kent planlamada yer bulmuş ve ?müzakereci planlama?, ?iletişimsel planlama?, ?katılımcı planlama? olarak adlandırılan yeni planlama yaklaşımları ortaya konulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada planlamanın yaşadığı bu dönüşüm göz önünde bulundurularak, planlamada müzakere süreçlerinin irdelenmesi amaçlanmış ve İzmir- İnciraltı özelinde bu irdeleme çalışması yapılmıştır.Çalışma kapsamında İzmir-İnciraltı bölgesi için yapılan toplantılar müzakere sürecinin birer parçası olarak kabul edilmiş olup, bu sürecin analizine yönelik yeni tekniklerin planlama problemlerine uygulanması söz konusu olmuştur. Bu amaçla da iletişimsel ve sosyal bilimlerde kullanılan bir teknik olan ?söylem analizi tekniğinin? incelenerek, sürece uygulanması, ortaya çıkan verilerin planlama disiplininin diğer özneleri ile ilişkilendirilmesi, mekansallaştırılması ve sürecin sonunda, sonuç ürün olarak karşımıza çıkan planın (İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı Revizyonu) bu bağlamda değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In urban planning, conventional approaches lose their worth, planning agency gets weak and enters the re-identification process in these times. It is possible to talk about many factors which play active roles in this process. Economic developments that occur in the world, strengthening of market economy, shaping of the political balances and many more elements reflect to the area of urban planning as a change and conversion factor. With all these changes and conversions, concept like ?negotiations- consultation?, ? participation? take place in urban planning and new designing approaches put forward called like ?negotiators planning?, ?communicate planning?, ?participatory planning?. At this study, the examination of the negotiation-consultation processes are being aimed at designing lives and this examination work is being made in Izmir-Incialti.Within this work, meetings which are made for the region of Izmir-Inciralti are expected as a part of the negotiation process and for the analysis of this process, application of new techniques to the planning problems have concerned. With this purpose, ?discourse analysis technique? which is being used at communicative and social sciences, is examined and after applying it to the process, associating with the other subjects of the planning discipline of resulting data and at the end of process, the plan (The Revision of The Landscaping Plan of Izmir-Inciralti Tourism Center) which appears as a final product, is targeted for considering in this context.