Negotiation and bargaining social social psychology, tactics and skills an application to negotiation planning for banking sales
Müzakere ve pazarlık, sosyal psikoloji, taktikler ve beceriler bankacılık satışları için müzakere planlama uygulaması
  1. Tez No: 81145
  2. Yazar: LÜTFİ KORKUT OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
vu öz Müzakere, günümüz ticari yaşamında başarılı olabilmek için her bireyin kullandığı bir tekniktir. Bu tezde, her seviyedeki bireylere müzakere konusunda bilgilendirme sağlanmış, özellikle bankacıların müşterileriyle yapacakları fiyat pazarlıklarında onlara, başarılı olabilmek için gerekli taktikler ve edinilmesi gereken yetenekler sunulmuş, müzakerenin sosyal psikoloji tarafı üzerinde durulmuştur. Genel prensipler, müzakere süreçleri, müzakerecilerin birey olarak incelenmesi, müzakerenin direkt olarak ilintili olduğu kavramlar ve başarı yolları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tezin geneli detaylı bir kütüphane araştırması yardımıyla oluşturulmuş olup müzakere planlamasına yönelik form ise çeşitli bankaların ve danışmanlık şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle yapılan görüşmeler ve fikir alışverişleri sonucu ortaya çıkmıştır. Hazırlanan planlama formu bankacılık sektörüne yönelik olmakla birlikte, bu form mantığı dahilinde diğer sektörlerde de kullanılabilmesi mümkündür. Yapılacak iş formdaki soruların ilgili sektörlere yönelik olarak düzenlenmesidir. Daha önce de değinildiği üzere müzakere planlama formunun oluşturulmasında yararlanılan en büyük kaynak üst düzey yöneticilerin bilgi ve deneyimleridir. Bu çalışma onların konsolide fikirlerini yansıtmaktadır. Kişisellik dikkate alındığında bunun kesin olarak başarıyı garanti edemeyeceği yorumuna ulaşılabilir. Ancak, planlamayı, tezin genelinde verilmiş olan tanım, kavram, süreç, yetenek gibi unsurları da dikkate alarak kendi sahasında uygulayabilecek bireyler, başarılı olmanın ilk adımını atmış olurlar. Müzakere yeteneği doğuştan varolan ancak eğitim ile yeniden şekillendirilebilen bir yetenektir. İşte bu tez, doğuştan müzakere yeteneği olan bireylere başarılı bir müzakereci olabilmek için yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Negotiation is a technique that is used by everyone to be successful in daily commercial life. In this thesis, information on negotiation is submitted to all levels of individuals, especially tactics and abilities to have, is given to bankers for successful pricing negotiation and commented on social psychology. General principles, stages in negotiation, negotiators as individuals, concepts on negotiation and ways that lead to success has been explained in detail. The general parts of the thesis has been written by doing detailed library search and negotiation planning form has been conducted by getting ideas of bank and consulting firm managers. The negotiation planning form has been prepared to be used in banking sector but it can also be used in other sectors by having the same logic. The thing to do is making a modification on the questions according to the sectors. As it is said before the most useful resource to prepare the form is the information and the experience of the managers. This study reflects their ideas. As individiuality is taken into consideration it can be commented that this planning approach can not guarantee success. But the individiuals that take the planning with definitions, concepts, processes and abilities into consideration and would have first steps for success. Negotiation is an inner ability but can be reshaped with education. This thesis shows the way to individuals that have inner negotiation ability to become a successful negotiator.