Prospective duration judgment: The role of attention and secondary tasks
Deneyimlenen zaman aralığı tahminleri: Dikkat ve ikincil görevlerin rolü
- Tez No: 276633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANNETTE HOHENBERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Deneklere ikinci bir görev yaparken ya da dikkat çekici bir uyarıyla birlikte verilen bir zaman aralığını tekrar üretmeleri istendiğinde, üretilen bu zaman aralıklarının normalden daha kısa olduğu bilinen bir gözlemdir. Bu tezin ana amacı üç değişik ikincil görev kullanarak bunların zaman aralığı tahminleri üzerindeki etkisini gözlemlemek. Attentional Gate Modeli (Block & Zakay, 2006) yapılan dört deney için teorik bir altyapı sağlayacaktır. 15-30 ve 45 saniye olmak üzere üç farklı süre kullanıldı. Deney-1'de (Deney-2 için kontrol) deneklerden neredeyse boş bir zaman aralığını tekrar üretmeleri istendi. İkincil zamansal görevlerin etkisini incelemek için dizayn edilen Deney-2'de Deney-1'e göre istatistiksel olarak azalmış zaman aralığı tahminleri bulunmuştur. Deney-3'de (Deney-4 için kontrol) denekler zamansal ve yönetimsel (non-executive) olmayan bir görev yapmıştır. Deney-4'de (Simon görevi zamansal olmayan yönetimsel görev olarak kullanılmıştır) Deney-3'e göre azalmış zaman aralığı üretimi gözlenmiştir. Böylelikle, ikincil zamansal görevlerin ve daha da derin bir şekilde ikincil yönetimsel görevlerin azalan zaman aralığı üretimine yol açtıkları ve Attentional Gate Modeli ile uyumlu olarak deneklerin subjektif zaman algılarını etkilediği sonucuna varılmıştır. Dahası, ikincil görevlerin dikkat kaynağı ihtiyacı seviyesine bağlı olarak değişen bir zaman aralığı uzunluğu etkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that concurrent secondary tasks or attentionally salient stimuli shorten reproduced temporal durations. The main aim of this thesis is to use three types of secondary tasks to see their effects on duration judgments. The Attentional Gate Model (Block & Zakay, 2006) served as theoretical background for a series of 4 experiments. There were 2 baseline/control experiments for studying the effect of 2 different and novel secondary tasks which are temporal comparison and non-temporal executive tasks. Three duration lengths (short-moderate-long) were used (15, 30 and 45 sec) that subjects had to reproduce. In Exp-1 (control experiment for Exp-2) subjects had to reproduce almost empty time intervals. Exp-2, which investigated the role of a secondary temporal task, revealed significantly decreased reproduced durations as compared to Exp-1 which is in line with our hypothesis. In Exp-3 (control experiment for Exp-4) subjects carried out a non-temporal/non-executive secondary task. Exp-4, in which a Simon task was used as a non-temporal executive secondary task, resulted in significantly decreased reproduced durations as compared to Exp-3 as well. Moreover, duration length effects were found for all experiments that included an attention consuming secondary tasks (Exp-2-3-4), i.e., longer durations were more underestimated than shorter ones in the presence of attention demanding tasks. We conclude that secondary temporal tasks and even more so executive non-temporal tasks can lead to decreased temporal duration judgements, thus affecting subjects? time perception, in line with the Attentional Gate Model.