Comparison strategies in different types of graphs
Farklı grafik çeşitlerinde karşılaştırma stratejileri
- Tez No: 276644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, YRD. DOÇ. DR. ANNETTE HOHENBERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma grafikler tarafından ifade edilen olayların/kavramların grafik algılamadaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu incelemede, 3 çeşit grafik türü (alan, çizgi ve sütün), ve 2 çeşit grafik tasarımı (doğrusal ve dairesel) ile sunulan kavramlar iki farklı görev stili ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla, yeni bir grafik tipi oluşturulmuştur. Bu tezde, beş hipotez incelenmiştir. H1: Grafik türü karşılaştırma stratejilerini etkilemektedir; H2: Kavram, karşılaştırma stratejilerini etkilemektedir; H3: Grafik tasarımı karşılaştırma stratejilerini etkilemektedir; H4: Grafik tasarımı ve kavram türü etkileşim içindedir. H5: Görev biçimi karşılaştırma stratejilerini etkilemektedir.Veri toplama yöntemi olarak, hatırlanan veri miktarı ve göz hareketi analizleri (odaklanma süresi, odaklanma sayısı, ortalama odaklanma süresi, grafik birimleri arasındaki geçiş sayısı ve bakış sırası) ölçülmüştür.Bu çalışmanın sonucu olarak, olayı ifade eden kavramın ve görevin çeşidinin grafik algısını etkilediği gözlemlenirken, grafik türü, grafik tasarımı ve grafik tasarımı ile kavram arasındaki etkileşiminin kısmi etkisi gözlemlenmiştir. Sonuçlar, dairesel ve doğrusal grafik tasarımları bilgi bakımından eşit olsa da dairesel tasarımın döngüsel olayların kavranmasında doğrusal grafiklere göre daha uygun olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, doğrusal olaylar, iki grafik tasarımında da aynı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar, dairesel grafik tipinin kullanıcılara yeni olduğu ve deney sırasında ilk defa karşılaştıkları düşünüldüğünde daha da dikkat çekici olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of event type (concepts represented by the graph) in graph comprehension with three graph types (line, bar, area) and two graph designs (linear, round) by means of two different task types (trend assessment, discrete comparison). A novel round graph type was designed for that purpose. Five hypotheses were investigated: H1: Graph type affects comparison strategies; H2: Event type affects comparison strategies; H3: Graph design affects comparison strategies; H4: Graph design and event type interact; H5: Task type affects comparison strategies.As a method to collect data on subjects' graph perception and comprehension, behavioral (recollected values, word preferences in the description task) and eye-tracking data (scan paths, gaze length, number of fixation, fixation duration and number of transitions) were collected.As an outcome of this thesis, while the event type and the task type seemed to affect the graph comprehension, the effect of graph type, the graph design and interaction between graph design and event type were partially observed. These results point out that although round and linear graph designs are informationally equivalent, the round graphs are computationally better suited than linear graphs for the interpretation of cyclic concepts. However, grasping trend information for the linear events and making discrete comparisons were achieved with the same effort in both graph designs. This result is not trivial at all, given the fact that participants were not familiar with the round graph design and were confronted with them in this experiment for the first time.