University ranking by academic performance: A scientometrics study for ranking world universities
Akademik performansa göre üniversite sıralaması: Dünya üniversitelerinin sıralaması için bilimetrik bir çalışma
  1. Tez No: 276643
  2. Yazar: OĞUZHAN ALAŞEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL, YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Temel amacı bilim üretmek ve bunu hizmet sağlama aracı olarak kullanmak olan yüksek öğretim kurumlarında üretkenlik ve kalite ölçümü son yılların güncel konularındandır. Günümüzde çıktısı ne olursa olsun üretkenlik ve kalite ölçümü her kurum için olmazsa olmazdır. Bu yolla her kurum mevcut konumunu, olmak istediği yeri, hedefleri ve hedeflere erişmek için ihtiyaç duyacağı aşamaları belirleyerek yol haritasını çizebilmektedir. Akademik üretkenlik ve kalitenin ölçümü çalışmalarının neticesi olarak literatüre bibliyometri (bibliometrics), bilimmetri (scientometrics) ve enformetri (informetrics) gibi yeni alanlar eklenmiş, sadece bu alanları kapsayan uluslarası dergiler çıkarılmış, konferanslar düzenlenmiştir. Yine bu alanların yardımıyla son 20 yıldır dünyada ulusal ya da global üniversite sıralama sistemleri geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Belli kriterler dahilinde veri toplamak ve puanlandırıp sıralamak üzerine kurulan bu sistemler özellikle son yıllarda çok ilgi görmekle birlikte kriterlerin uygunluğu, puanlandırmanın bilimselliği gibi bir çok konuda eleştriye maruz kalmaktadır. Bu çalışmada, yeni bir akademik performans ölçüm ve sıralama sistemi önermektedir. Subjektif olmayan, güvenilir ve onaylanmış kaynaklar kullanılarak dünyanın en iyi 2,000 üniversitesini sıralayan bu yeni sistem istatistiksel çalışmalarla desteklenmiş ve verilerin otomatik toplanıyor olması ile insan kaynaklı hatalar en aza indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Higher Education Institutions (HEIs), whose basic aim is the contribution of scientific developments and providing services have been showing an increasing interest in evaluation of productivity and quality. In fact, productivity and quality evaluation is essential for all type of organizations since the evaluation helps organization to set short and long term goals by defining the current situations, future expectations and the roadmap to fulfill these expectations. The studies on evaluation of academic productivity and quality have led to development of new academic fields such as Bibliometrics, Scientometrics and Informetrics. Consequently, new academic journals specialized on these disciplines have emerged. Moreover, during the last twenty years, as an outcome of these new emerging academic fields, several university ranking systems have been developed both at national and global level. Although these university ranking systems have attracted attention; they have been criticized due to a number of issues such as inappropriateness of indicators chosen, scoring procedure adopted, etc. In this study, an academic performance evaluation and ranking system has been developed and implemented. The new system which processes about 2,000 world universities is based on data from non subjective, reliable and universally accepted online sources. The scoring procedure includes statistical analysis and data has been collected via a tool developed for this purpose to eliminate human errors.