Resin bağlantılı metal döküm inley tipi posterior köprü çapalarının ağız içi fonksiyonel kuvvetlere direncinin araştırılması
  1. Tez No: 27667
  2. Yazar: SERDAR ÇÖTERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
102 ÖZET Resin bağlantılı inleylerin posterior köprü çapası olma potansiyelinin araştırıldığı ve bu tür köprülerin mineye bağlanabilirliği, zaman içindeki retansiyon kaybı ve klinik uygulama olanaklarının saptanmasının amaçlandığı bu çalışma iki bölümden o- luşmaktadır. Deneysel olan birinci bölümde, mine-resin- metal bağ dayanıklılığının metal alaşımın yada yapış tırıcı ajanın tipine ne derece bağlı olduğu, bağ üze rine etkiyen periyodik darbelerin dayanıklılığı ne şekilde etkilediği, metal, resin ve darbe faktörleri arasındaki karşılıklı etkileşimler ve kopma mod' lan incelenmiştir. Bunun için, üç ayrı metal alaşımından hazırlanmış diskler, çekilmiş doğal insan dişi minele rine dört ayrı yapıştırma ajanı ile yapıştırılmıştır. Örnekler iki denk gruba ayrıldıktan sonra, birinci gruptaki örnekler üzerine ağız içi fonksiyonel kuvvet lerin benzeri periyodik darbeler uygulanmış ve çekme dayanıklılıkları ölçülmüştür. Diğer grubun çekme da - yanıklılığı ise yapıştırmadan sonra hiçbir işlem uy - gulanmadan ölçülmüştür. Kullanılan metal alaşımının tipinin, metal-resin-mine bağ dayanıklılığı üzerinde etkili olmadığı, kullanılan dört yapıştırıcı ajan a- rasında ise Panavia-Ex ve Concise' m gerek ABC ve ge-103 rekse Maryland Bridge Adhesive Cement* dan daha güçlü bir bağ sağladıkları; periyodik darbelerin bağ'ı za yıflatıcı etkisi bulunmakla birlikte, metal-resin, metal-darbe, resin-darbe ve metal -resin-darbe inter- aksiyonlarının anlamlı olmadıkları, kopma mod'u veri lerinin ise, kullanılan değişik materyallerde sergi - lenen adesiv, kohesiv ve kombine tablolar nedeni ile ilgili literatürle paralellik içinde bulunduğu gözlen miştir. Klinik uygulamaların yer aldığı ikinci bölümde uygulama sonrası 3 yıllık kontrol verilerinin değer lendirilmesi de bulunmaktadır. Resin bağlantılı inley çapaların, konvansiyonel kronlardan daha konservatif oldukları, Maryland çapalardan daha dengeli bir kuvvet iletimi sağladıkları, tüberküllerin profilaktik Örtü- müne gerek bulunmadığı, düzlem arayüz preparasyonunun kutu preparasyonuna oranla daha geniş prizma ucu etch ing alanı sağladığı, dentini ilgilendiren kavitelerde ekspoze dentin yüzeylerinin CIS ile örtülmesinin ge - rektiği, üç yıllık kontrol süresi içinde hesaplanan başarı oranının % 92.5 olduğu ve tek posterior diş ek sikliği olgularında resin bağlantılı inley çapalı köprülerin, diğer resin bağlantılı restorasyonlar ile birlikte konvansiyonel köprülere iyi bir alternatif olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY Replacebility of single posterior missing tooth by resin bonded, cast metal inlay retainers is evaluated in this study both with experimental and clinical methods. Enamel-resin-metal bond strength and the possible effects of the alloy, luting agent and the periodic occlusal forces over this bond strength; interactions between alloy-resin, alloy-force, resin- force and alloy-resin-force are evaluated in vitro. Failure modes are also observed. Second part of this research shows the clini cal applications and the evaluation of the postopera tive 3 year recall data.