Farklı implant - abutment bağlantı tiplerinde çiğneme simülatörü ile yaşlandırma öncesi ve sonrası oluşan mikro boşluğun 3 boyutlu mikro bilgisayarlı tomografi ile in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of microgap by micro - computed tomography in different implant – abutment connection types before and after aging with mastication simulator
- Tez No: 714070
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dental implantoloji, son birkaç yıldır beklenmedik seviyelerde güvenilirlik ve öngörülebilirliğe ulaşmış ve klinisyenlerin çok karmaşık rehabilitasyonları bile başarıyla uygulayabilmesini sağlamıştır. İmplant-protez tedavisinin nihai hedefi estetik, çoğunlukla fonksiyonel restorasyon ve herhangi bir implant bileşeninin olası deformasyonundan korunmasıdır. İmplant başarısızlığı, biyolojik ve mekanik olmak üzere iki farklı faktöre bağlı olabilir. Biyolojik nedenler esas olarak dental implantları çevreleyen yumuşak ve sert dokuları etkileyen peri-implantitistir; mekanik nedenler ise büyük ölçüde implant protez bileşenlerini içerir. İmplant-abutment uyumsuzluğunun bağlantı yapıları ve çevredeki kemik dokusu üzerindeki mekanik stresi artırdığı bilinmektedir. Bu durum vida ön yükünün kaybolmasına veya kırılmasına neden olabilir ve olası bir fikstür-abutment boşluğu içinde bakteriyel penetrasyondan dolayı biyolojik sorunlara neden olabilir. Tezimizde; farklı implant – abutment bağlantı tiplerinde x-ışını 3-boyutlu (3B) mikro tomografi ile çiğneme simülatörü ile yaşlandırma öncesi ve sonrası implant – abutment ara yüzündeki temas yüzeyleri ve mikro boşlukların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Grup başına 10, toplamda 40 implant kullanılmıştır. 10 internal hekzagonal konik (kemik seviyesi) (Grup A), 10 internal non heks konik (kemik seviyesi) (Grup B), 10 internal oktagonal konik (doku seviyesi) (Grup C) ve 10 internal interferens fit (Grup III) bağlantılı implantlar kullanılmış; tüm abutmentlar önerilen tork değerleri ile yerleştirilmiştir. Oluşturulan düzeneklere çiğneme simülatörü ile yükleme yapmak için protetik üst yapı olarak metal destekli feldspatik porselen kronlar geçici siman ile simanlanmıştır. Tüm düzenekler, hareket artifaktlarından kaçınmak için silindir şeklinde bir kalıp içinde vertikal konumda rezine gömülü olarak yerleştirilmiştir. İncelenen dört implant bağlantı sisteminin yükleme öncesi ve sonrası (25 mm/sn hızla horizontal 2 mm, 30 mm/sn hızla vertikal 3 mm mesafeden 1,6 Hz frekans ile 50 N'lik mekanik yükleme ile 480000 siklusta 2 yıllık kullanım simüle edilmiştir) implant – abutment temas alanlarını ölçmek ve olası mikro boşlukları ve bunların tüm ara yüzlerini incelemek için SkyScan 1275 (Bruker, SkyScan, Kontich, Belçika) mikro tomografi cihazı kullanılmıştır. Görüntüler ve analizler Dell 21 inçlik medikal monitörlerde incelenmiştir. Veriler, ortalama ± standart sapma olarak ifade edilen mikro boşluğun boyutu, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçların dağılımına göre Bağımlı T Testi veya Duncan'ın Çoklu Karşılaştırma Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental implantology has achieved unexpected levels of reliability and predictability over the past few years, and has enabled clinicians to successfully implement very complex rehabilitation. The ultimate goal of implant – prosthesis treatment is aesthetic, mostly functional restoration and protection of any implant component from possible collapse. Implant failure may be due to two different factors, biological and mechanical. Biological causes are peri-implantitis mainly affecting the soft and hard tissues surrounding the dental implants; mechanical causes include the implant prosthetic components. Implant – abutment incompatibility is known to increase mechanical stress on the attachment structures and surrounding bone tissue. This may cause the screw preload to be lost or broken and may cause biological problems due to bacterial penetration within a possible fixture – abutment gap. In our study; it was aimed to evaluate the contact surfaces and microgaps of the implant – abutment interface with x-ray 3-dimensional (3D) micro tomography before and after aging by mastication simulator in different implant – abutment connection types. 10 implants per group and a total of 40 implants were used. 10 internal hexagonal taper (bone level) (Group A), 10 internal non hexagonal taper (bone level) (Group B), 10 internal octagonal taper (tissue level) (Group C) and 10 internal interference fit (Group III) connected implants used; all abutments are placed with recommended torque values. Metal supported feldspathic porcelain crowns as prosthetic superstructure were cemented with temporary cement to load the formed assemblies with mastication simulator. All assemblies are embedded in resin with vertical position in a cylindrical mold to avoid motion artifacts. The SkyScan 1275 (Bruker, SkyScan, Kontich, Belgium) micro-tomography device was used to measure the implant – abutment contact areas and to study the possible microgaps and their interfaces before and after loading of the three implant systems (2 years of use were simulated by 25 mm/sec speed horizontal 2 mm, 30 mm/sec speed vertical 3 mm distance, with a frequency of 1,6 Hz, 50 N with mechanical loading, 480000 cycles). Images and analyzes were reviewed on Dell 21-inch medical monitors. Data were evaluated using One Way Analysis of Variance (ANOVA), the size of the micro gap expressed as mean ± standard deviation. Depending on the distribution of the results, Paired Samples T Test or Duncan's Multiple Comparison Test was applied.