Bazı alifatik ve aromatik amin geçiş metal 3-nitrobenzensülfonat komplekslerinin sentezi ve spektroskopik, termik özellikleri
Synthesis, spectroscopic and thermal properties of some alphatic and aromatic amine transition metal 3-nitrobenzenesulfonate complexes
  1. Tez No: 276681
  2. Yazar: BERATİYE TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KAYA YAZICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) geçiş metalleri ile etilendiamin (en), 1,10-fenantrolin (phen), 2,2'-bipridin (bpy) ve akua ligantları içeren karışık ligantlı 3-nitrobenzensülfonat kompleksleri sentezlenmiştir. Bu komplekslerin bileşimleri elementel analiz ve iletkenlik ölçümleri ile; manyetik özellikleri manyetik duyarlık çalışmaları ile; spektroskopik özellikleri IR ve UV-Vis teknikleri ile, termik davranışları ise eşzamanlı TG, DTA ve DTG teknikleri ile incelendi.[Ni(H2O)6](3-nbsa)2, [Zn(H2O)6](3-nbsa)2, [Ni(en)3](3-nbsa)2, [Cu(H2O)2(en)2](3-nbsa)2, [NiCl(H2O)(bpy)2](3-nbsa).3H2O ve [ZnCl(H2O)(bpy)2](3-nbsa).3H2O komplekslerinin uygun tek kristalleri elde edilerek yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatılmıştır.Komplekslerin termik özellikleri, eş zamanlı TG, DTA ve DTG teknikleri ile incelenmiştir. Yapısında kristal ve koordine su bulunan komplekslerin ilk bozunma aşamasında dehidrasyon veya deakuasyon meydana geldiği görülmüştür. Sonraki aşamada ise nötral ligandların uzaklaştığı, son bozunma ürünü olarak ise metal oksitlerin oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, complexes of 3-nitrobenzenesulfonate with Co(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) metal ions together with co-ligands, ethylenediamine (en), 1,10-phenanthroline (phen), 2,2'-bipyridine (bpy) and aqua have been synthesized. The stoichiometries of the complexes were determined by elementel analysis, and conductivity measurement. Magnetic properties were investigated by magnetic susceptibility measurements while spectroscopic ones were investigated by Infrared and electronic spectroscopy techniques. Also thermal analysis measurements were conducted with simultaneous TG, DTA and DTG techniques.The suitable single crystals of [Ni(H2O)6](3-nbsa)2, [Zn(H2O)6](3-nbsa)2, [Ni(en)3](3-nbsa)2 ,[Cu(H2O)2(en)2](3-nbsa)2, [NiCl(H2O)(bpy)2](3-nbsa).3H2O and [ZnCl(H2O)(bpy)2](3-nbsa).3H2Oc complexes were obtained and corresponding crystal structures were determined by X-ray single crystal diffractometry.From the data obtained by thermal measurements, the first decomposition stage is related to dehydration and deaquation of the complexes consisting of coordinated water molecules. The subsequent and the final stages are respectively related to removal of neutral ligands and composition of final pruducts, metal oxides.