Sultanahmet Baytar Mektebi yapısının restitüsyonu ve arazisi üzerindeki yapıların kronolojik araştırması
The restitution of Sultanahmet Veterinary School and chronological research of the buildings on it?s area
  1. Tez No: 276699
  2. Yazar: SEMİHA EMİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tez çalışmasının ?Giriş? kısmında genel olarak tez çalışmasının seçiliş amacı, çalışma konuları ve çalışmada izlenen yöntem ve metotlar hakkında bilgi verilmiştir.1. Bölümde, Sultanahmet Mahallesinin (Eminönü/Fatih) geçmişten günümüze geçirdiği dönüşüm incelenmiştir. Tarihi yarımada içindeki konumu sınırı ve topografik özelliklerine değinilmiştir. Tarihsel süreç, dönemler halinde ele alınmıştır. Bölgenin mevcut durumu (Fiziksel ve Sosyo-Ekonomik Yapıların) değerlendirilmiş ve korunmasıyla ilgili alınan başlıca yasa ve kararlar vurgulanmıştır.Bölümde, Sultanahmet Mahallesinde ve (Eminönü/Fatih) 146 pafta, 92 ada, 25 No.lu parselin üzerindeki yapılaşmanın kronolojik incelemesi tespit edilen tüm dönemleri kapsayacak şekilde yapılmıştır.Bölümde, Sultanahmet Mahallesi (Eminönü/Fatih) 146 pafta, 92 ada, 25 No.lu parselin üzerindeki mevcut yapıların (Baytar Mektebi Temelleri ve At Ahırları, Su Terazisi, Konak Fırını, Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı Hamamı, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Üst Misafir Binaları, Eski Depo, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Alt Misafir Binaları, Sarnıç, Ana Giriş Kapısı, Duvarlar, Müştemilatlar) tespitine yönelik rölöve çizimleri ve yapıları tanıtıcı metinler hazırlanmıştır. Bu yapıları belgeleyen fotoğraf albümü oluşturulmuştur.Bölümde, Sultanahmet Mülkiye Baytar Mektebi ve Tunuslu Hayreddin Paşa Konağının restitüsyon yaklaşımları ele alınmıştır. Osmanlı devrindeki Batılılaşma faaliyetlerinin eğitim ve mimarideki etkileri incelenmiş, Baytarlık eğitimi tanıtılmış ve başlıca Baytarlık Mektepleri tespit edilmiştir. Sultanahmet Baytar Mektebi'nin Mimarı Raimondo D'Aronco ve onun İstanbul'da ürettiği projeler karşılaştırmalı incelenmiştir. Baytar Mektebi ve Tunuslu Hayreddin Paşa Konağına ait restitüsyon projeleri hazırlanmış, belirtilen restitüsyon esasları çerçevesinde bu çalışma tamamlanmıştır.Bölümde, yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde Sultanahmet Mahallesinin (Eminönü/Fatih) 146 pafta, 92 ada, 25 No.lu parselin üzerindeki mevcut yapıların işlevlendirilmesi ve korunmasıyla ilgili fikirler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
General information is given about the purpose of the study, the study subjects and the following methods in the ?Introduction? part of the thesis.Chapter: The transformation of Sultanahmet district from past to present (Eminonu / Fatih) is inspected in this study. The location of the region in the historical peninsula, the boundaries and the topographical features are mentioned. Historical evaluation of the region is observed in terms of periods.Chapter: A chronological research of the mentioned area including all the identified periods is made. Region's current status (physical and socio-economic structures) were evaluated, decisions and laws made for the protection of the region are emphasized. Chapter: Sultanahmet district's (Eminonu / Fatih) related parcel survey reports and drawings are prepared for detection existing structures. The photo albums for documenting these structures are formed as attachment. 4. Chapter: The Sultanahmet Veterinary School and the Tunisian Hayreddin Pahsa?s Mansion are considered in the context of the restitution approach. Influance of Westernization on both Otoman Architecture and Education is explained. Importance of the Veterinary education in Ottoman?s and major veterinary schoolsof the period are introduced. Schools and other type of buildings designed by architect Raimondo D'Aronco in İstanbul are classed in order to specify the architect?s approach. Architectural drawings of the restitution study are prepared.5. Chapter: Includes ideas and proposals for the conservation and re-function of the existing structures on the area.