İnşaat sektöründe yalıtım amacıyla çatı ve dış dephelerde uygulanması planlanan nanolif membranlar üzerine bir çalışma
A study on nanofiber membranes that are intended to be applied on roofs and facades for insulation in construction industry
- Tez No: 276698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nano boyutlarda maddeyi işleyerek birçok yeni özellikler ortaya çıkarılabilmektedir. Nanoteknoloji sayesinde ortaya çıkan bu özellikler ile nano-ölçekte malzemeler üretilebilir.Bu çalışma kapsamında ; birinci bölümde tezin amacı ve bölümleri ile ilgili kısa bir özet verilmistir. İkinci bölümde Nanoteknoloji ve Nanolifler incelenmiştir. Üçüncü bölümde bina ve inşaat teknik tekstilleri ile membranların temel özellikleri ve üretim yöntemleri hakkında genel bilgi verilmiştir ve polimer esaslı nanoliflerin üretimi için en etkin yöntem olan elektro üretim yöntemi olduğu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde elektro üretim yöntemi ile elde edilen nanolif membranların deneyleri yapılmak üzere farklı su yalıtım örtüleri belirlenmiş ve deneysel testlere tabi tutularak özellikleri incelenmiştir. Bu malzemeler ASTM E 96 , TS 257 EN 20811 ve ISO 13934-2 : 1999 standartlarında belirlenen deney yöntemleri ile deneyler yapılmış ve karşılaştırmalı sonuçlar çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
By processing the material in Nano dimension, many new features may well be unveiled. Materials in nano dimensions can be produced with these features that are the result of Nanotechnology.In the scope of this study; a brief summary of the purpose of this study and its parts are given in first chapter; and in second chapter; Nanotechnology and nano threads are analysed In third chapter; a general information is given for the builtech and producing methods of membranes and their foundamental specifications. Electro producing method is explained which is the most effective method of producing polimer based nano threads.In Fourth chapter; diverse waterproofing coats are defined by executing experiments with nano thread membranes that are produced with electro producing method, and their specifications are also characterized by certain tests. These materials are tested by the experiments in accordance with ASTM E 96 , TS 257 EN 20811 ve ISO 13934-2 : 1999 standards and comperative results are obtained.