Anadolu'da ev kültürünün gelişimi ve geleneksel Türk evine örnek 'Kemaliye (Eğin) evleri'
The devalopment of housing culture in anatolia and 'Houses of Kemaliye (Eğin)' an example of traditional Turkish house
- Tez No: 276727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Anadolu'da paleolitik dönemden başlayarak günümüze kadarsüregelen kronolojik dönemde bölgeye yerleşen ve hâkimiyet kuran birçokuygarlığın geliştirdiği ev kültürü tarihsel süreç içerinde ele alınmaktadır.Anadolu'nun Türkleşmesi ile oluşan geleneksel Türk evinin coğrafi dağılımındakibölgesel farklılıklar açıklanarak, geleneksel Türk evinin plan tipleri incelenmekte, buplan tiplerinin fiziki ve sosyal oluşum nedenleri ile plan tiplerindeki mekânörgütlenmeleri ve işlev şemaları irdelenmektedir.Çalışmanın son bölümünde ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincanilinin bir ilçesi olan Kemaliye'nin (Eğin'in) barındırdığı kültürel miras arazi yapısı,doğal güzellikleri ile sosyal ve kültürel yaşam belgelenmekte. Fırat'ın oluşturduğu birvadide yer alan ve tarihsel açıdan önemli bir konumda bulunan Kemaliye'nin(Eğin'in) kültüründen doğan ve iç sofalı plan tiplerinden olan bu geleneksel evlerinyapım teknikleri, mimari tasarımı, iç mekân örgütlenmesini incelenmektedir
Özet (Çeviri)
This paper discusses housing culture which has been developed by severalcivilizations that had settled in Anatolia and dominated the region from Palaeolithicperiod to present.By clarifying regional differentiation of traditional Turkish house in geographicaldispersal which has occurred due to the turkification of Anatolia, traditional Turkishhouse plan schemes are examined by the means of their physical and socialformation reasons, space organisations and function schemes.In the final section, cultural heritage, lay, natural resources, social and cultural life ofKemaliye(Eğin) are documented. Kemaliye is a town in Erzincan which is a citysituated in East Anatolia.Construction techniques, architectural design and space organisation of thesetraditional houses that had a plan typology with interior hall that are originated fromthe cultural heritage of Kemaliye(Eğin), situated in a valley formed by Fırat riverwhich is also historically important, are analyzed.