Bursa Misi (Gümüştepe) Köyü geleneksel konut mimarisi
Traditional housing architecture in Bursa Misi Village (Gümüştepe)
- Tez No: 662791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Geleneksel Türk Evleri, halkımızın katkılarıyla oluşmuş kültürel değerler bütünüdür. Orta Asya'da ilk şeklini çadır yaşamından alan ve gelenekselleşen ev tipleri, esas şeklini Anadolu'da bulmuştur. Şamanizm ile biçimlenmeye başladığı tahmin edilen geleneksel Türk evleri, İslamiyet'le birlikte daha farklı şekle dönüşmüştür. Türk örf ve adetleri ile İslamiyet'in getirdiği kurallar çerçevesinde planlanan evlerde iç ve dış mekânlar, bu kuralların getirdiği esaslara göre şekillenmiştir. Anadolu'da esas ve son şeklini alan bu evler, değişik bölgelerde görülen farklı iklim ve yöre özelliklerine göre, farklı nitelikler taşıyan malzemelerden yapılmıştır. Marmara Bölgesi'nde en çok kullanılan malzeme ahşaptır. Bursa'ya bağlı Nilüfer İlçesi'ndeki, eski adı Misi Köyü, günümüzdeki adıyla Gümüştepe Mahallesi evlerinin asıl malzemesi de ahşaptır. Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Misi'deki evler, yapıldığı dönemin kültürünü, sosyo – ekonomik yapısını gözler önüne sermektedir. Ayrıca, her ne kadar göz ardı edilmişlerse de, Misi'nin tarihi değerini artıran kültür varlıklarımızdır. Bu tez çalışmasının amacı, kapsamı, kaynak araştırması, materyal kullanımı, uygulanan metod ve yöntem, Misi'deki Geleneksel Türk Evlerinin özellikleri hakkında bilgi vermektedir. Tezin birinci bölümünde; Geleneksel Türk Evi ve İnsan ilişkisi, Geleneksel Türk Evlerinin tanımı, özellikleri, mimari ve tarihsel gelişimi, plan özellikleri ve tipleri konusunda bilgiler yer almaktadır. İkinci bölüm; Bursa'nın merkezindeki Geleneksel Türk Evlerinin özellikleri konusuna ayrılmıştır. Üçüncü bölümde; Misi'deki Geleneksel Türk Evleri'nin özellikleri tanıtılmış, bunlar plan tiplerine göre tasnif edilerek incelenmişlerdir. Dördüncü bölümde; tanıtılan evlerin yöresel açıdan değerlendirmeleri ve karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish House is a cultural value formed with the contribution of the Turkish people. Traditional Turkish House the first form of shape, life began to be formed from the tent in Central Asia, has found its original form in Anatolia. Shaped the traditional Turkish house with shamanism, has a different way with Islam. Turkish customs and traditions with Islam brought by the rules within the framework of planned homes, interior and exterior spaces have also shaped according to the permissions and prohibitions imposed these rules. Basis and last form of the traditional Turkish house in Anatolia, according to the different climate and local features observed in different regions of Anatolia, a traditional Turkish house is built with local materials and the climate. Materials used by the climate and the local feature in the Marmara Region has been wood. In the Nilüfer District of Bursa, the old name is Misi Village, and the actual material of the houses of Gümüştepe Mahallesi, as it is called, is wooden. Houses in Misi, an important settlement in the Ottoman period, reveal the culture and socio-economic structure of the period it was built. In addition, although they are neglected, they are our cultural assets that increase the historical value of Misi. In this thesis, the purpose of the study, scope, resources research, use of materials, method method used, the traditional Turkish house provides information about in Misi. In the first part, the traditional Turkish house and human relations, Traditional Turkish description of the house, features, architecture and history, background characteristics, sofas – sofa includes information about plan types. In the second part, the traditional Turkish house provides information about the sample in Bursa. In the third chapter, which describes the characteristics of traditional Turkish Houses in Misi, classified according to plan types, houses were examined. The fourth section reviews the results and recommendations are included.