Kızılcasu Planlama Birimi'nin ETÇAP planlama yaklaşımıyla planlanması
The application of ecosystem based multiple use forest management approach in Kizilcasu Planning Unit
- Tez No: 276737
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEKİ BAŞKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ormanların ekosistem tabanlı çok amaçlı planlanması (ETÇAP) yaklaşımına uygun amenajman planların hazırlanması aşamasında, ülkemiz ormancılığında henüz kullanılmayan fakat gelecekte çok önemli bir yer tutacak olan yöneylem araştırması tekniklerine dayalı modelleme yaklaşımı ile bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışma alanı olarak Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Cide Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılcasu İşletme Şefliği belirlenmiş ve envanter çalışmaları TOVAG 108 O 127 nolu TÜBİTAK projesi kapsamında 48. Orman Amenajman Başmühendisliği tarafından yapılmıştır. Bu planlama biriminde öncelikle günümüzde henüz uygulanmakta olan ETÇAP kapsamında hazırlanan planlama yazılımı olan ETÇAPKlasik planlama yazılımı kullanılarak alanın amenajman planı hazırlanmıştır. Belirlenen işletme amaçlarına ulaşmak üzere üretim planı; son hasılat, ara hasılat ve ağaçlandırma alt planı olarak hazırlanmıştır. ETÇAPKlasik yazılımı ile plan hazırlandıktan sonra aynı alanın planı simülasyon ve optimizasyon tekniklerine dayalı geliştirilen ETÇAPSimülasyon ve ETÇAPOptimizasyon yazılımları ile yapılmıştır. Kullanıcı tarafından belirlenen hedef ve kısıtlayıcılar planlama yazılımlarına girilerek farklı planlama stratejileri geliştirilmiştir. Bu stratejilere göre alanın amenajman planı yapılmış ve sonuçta amaca en uygun plan sonuçları üretilmeye çalışılmıştır. Bu iki planlama yaklaşımından elde edilen sonuçlar ilk planlama periyodu için ayıklanmış ve ETÇAPKlasik sonucu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, planlama biriminin uzun vadeli stratejik plan sonuçları ETÇAPSimülasyon ve ETÇAPOptimizasyon modeli ile kestirilmiş ve karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak; ülkemiz için gelecekte çok önemli bir rol oynayacak olan modellemeye dayalı planlamaların hazırlanmasıyla birlikte, farklı işletme amaçları ve silvikültürel müdahale rejimlerine bağlı olarak, farklı plan alternatifleri üretilebilecek ve uygulamaya henüz aktarılmadan orman yapı ve kuruluşu ile işletme amaçları/müdahaleler arasındaki sebep ? sonuç ilişkileri ortaya konulabilecektir. Böylece, ormanın zamana bağlı değişimi (orman dinamiği) kavranacak ve sonuçta karar vericilerin daha isabetli kararlar alması için gerekli ortam oluşturulabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research has been developed using ecosystem based multiple use forest management planning (ETÇAP) approach that would be implemented in developing and implementing forest management plans with modeling techniques accros the country in the near future. The research was implemented in Kızılcasu forest planning unit of Cide State forest industy in Kastamonu forest district and forest inventory was carried out with the support of TUBİTAK Project and Forest management department of General Directorae of Foresty with 48th forest management planning team. Forest management plan of the case study area was first of all developed using classical management planning approach with ETÇAPClassic model. The model generates forest management plan that show the allowable cut levels and aforestation activities. Later, alternative forest management plans were prepared using similation and optimization techniques with already developed planning models ETÇAPSimilation and ETÇAPOptimization. Alternative forest management planning strategies were developed with the combination of objective fucntion and constraints and a strategy that satisfies the objectives best was selected. The results of both models were classified to see the actions in the first perod and compared to the results of classical approach to see the differences. As well, the long term planning results of three approaches were documented and compared to each other.İn conlusion, long term forest management plans need top a prepared using operations research techniques to analyze the forest dynamics (cause ?effect relationships) with various combinations of objective functions and constraints towards selecting the best forest management planning alternatives to prepare an implementable forest management plan. Thus, this research indicated that using modeling approaches in developing forest management plans enables forest managers to comprised forest dynamics and come up with best fores management plans.