Boylu ardıç, doğu ladini, fıstıkçamı ve sarıçam bitki türlerinin budama sonrası yenilenme yetenekleri ve form gelişmeleri üzerine bir araştırma
A study on post pruning regeneration capabilities and form developments of crimean juniper, oriental spruce, stone pine and scots pine plant species
  1. Tez No: 276738
  2. Yazar: NİGAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İbreli bitki türleriyle ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalarda, bitkinin daha çok botanik, tohum, fidanlık, ağaçlandırma, genetik ve silvikültürel özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada bitkinin morfolojik yapısı üzerinde budama yöntemleriyle oluşabilecek değişimler araştırılmıştır. Bitkisel peyzaj elemanları arasında yer alan Picea orientalis (Doğu Ladini), Pinus sylvestris (Sarıçam), Pinus pinea (Fıstıkçamı), Juniperus excelsa (Boylu Ardıç) bitki türleri üzerinde çalışma yürütülmüştür. Bu türler üzerine uygulanan dört farklı budama yönteminin, bitkilerin gelişimleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Bitkilerin formunu oluşturan dal/sürgün uzunluğu, dallanma açısı, dal sayısı, bitki boyu, tepe tacı, gövde kalınlığı, dalsız gövde boyu ve tomurcuk sayısı özelliklerine göre tespitler yapılmıştır. Form gelişimleri ve rejenerasyon yeteneklerinin belirlenmesi, toplam 80 örnek bitki üzerinde iki farklı zamanda ölçümler yapılarak bitkilerin geometrik yapısına ilişkin bilgiler elde edilmiştir.Çalışma sonucunda, budama uygulamalarının Fıstıkçamı ve Boylu Ardıç türlerinin form gelişimleri üzerinde daha etkili olduğu belirlenmiştir. Sarıçam bitki türüne form vermek amaçlı yapılan budamalarda çok daha dikkat edilmeli, Sarıçama uygulanan budama işlemleri minimum düzeyde yapılmalıdır. Doğu Ladinide budama uygulamalarına cevap vermiştir ancak Fıstıkçamı ve Boylu Ardıç kadar etkili olmamıştır. Bu araştırmaya göre Fıstıkçamı, Boylu Ardıç, Doğu Ladini ve Sarıçam bitkilerin de uygun budamalarla peyzaj düzenleme alanlarında şekilli formlarıyla da kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coniferous species of plants in studies related to the present, more botanical plant, seed, nurseries, reforestation, genetic and silvicultural properties were to be introduced. From this study are involved in the genetic structure of plant morphological changes that may occur on the pruning methods have been investigated. Between landscape elements in plant Picea orientalis (Oriental Spruce), Pinus sylvestris (Scotspine), Pinus pinea (stone pine), Juniperus excelsa (Crimean Juniper) is made with plant species. Applied on this type of four different pruning methods, the impact on the development of the plants was determined. To form the branches of plants / shoot length, branch angle, branch number, plant height, plant width, stem thickness, stem lengthand, bud number determinations were made according to specifications. Development of form and regeneration capability to determine, on a total of 80 plant samples can be measured in two different geometrical information concerning the details of the plants were obtainedThe conculusion of this thesis, Pinus pinea (stone pine) and Juniperus excelsa (Crimean Juniper) pruning practices have an impact on the development of plant species according to form growth. The pruning for plant species to form scots little more attention should be, Pinus sylvestris (Scots pine) pruning procedures applied should be minimal. Picea orientalis responded pruning practices, but because of the slow growth rate and the Juniperus excelsa (Crimean Juniper), Pinus pinea (Stone pine) are not as effective as. Thus, some needle-shaped forms of the plants in the landscape can be used in the field area. According to research, Pinus pinea, Juniperus excelsa, Picea orientalis and Pinus sylvestris forms pruning was used of landscape plants.