Kentsel tasarım projelerinde analiz metotlarının mimari tasarım kavramları açısından eleştirisi, araştırma alanı: Cenova, İstanbul-Galata-Kartal-Küçükçekmece
Criticism of analysis methods in urban design projects over architectural design concepts, research area: Genoa, Istanbul-Galata -Kartal-Küçükçekmece
- Tez No: 276750
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Galata kıyı alanı, İstanbul gibi tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile dünya mirası olan bir kentin; kent içindeki konumu, dokusu, barındırdığı çok önemli ve değerli kültürel yapıları ve doğal değerleri gözetilerek korunması ve geliştirilmesi gerekli son derece önemli bir kent parçasıdır. Galata kıyısı iyi analiz edilip, toplumsal ve kültürel zenginleşmeye katkı sağlayacak kavramsal tasarımın etkin bir alanı olarak değerlendirilmelidir. Bu amaçla başta ilk olarak, alan ile ilgili problemleri belirleyecek olan mimari kavramlar tanımlanıp açıklanmıştır. Sonra Galata kıyısı tanıtılıp bölgenin gelişimi anlatılmış ve proje alanı için yapılmış analiz başlıkları incelenmiştir. Ayrıca Cenova limanı tasarım kriterleri ve analiz metotları ile birlikte Kartal ve Küçükçekmece kentsel tasarım çalışmaları analiz metotları da tez kapsamında incelenmiştir. Daha sonra, alan ile ilgili problemleri ortaya koyacak kavramlar, incelenmiş olan projelerin analiz başlıklarınca değerlendirilmiş; analiz başlıklarının hangi mimari tasarım kavramı adı altında tasarıma direkt girdi teşkil ettiği incelenmiştir. En son olarak ise, incelenen analiz metotlarının, bir alan okuması için doğru ve yeterli olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With its location in the city, its texture, with very important and valuable cultural structures it has, Galata coastal area is a very important part of the city - Istanbul - which is a world heritage with its historical, natural and cultural characteristics, it has to be developped and protected considering its natural values. Galata coastal area should be analized carefully, and should be evaluated as an active area of conceptual design which contributes to social and cultural development. For this purpose, first, architectural concepts that determines the problems about the area are defined and explained. Then Galata coast is introduced, the development of the area is explained and the analysis titles for the project area is examined. Also, Genoa port is studied with its design critarias and analysis methods, Kartal and Küçükçekmece urban design works are studied with their analysis methods in the thesis. After that, concepts that display the problems with the area are evaluated by analysis titles of the projects; a study is made about with which architectural design concept, analysis title directly enters the design. Finally, it is discussed that whether the studied analysis methods are correct and enough for an understand area or not.