Yapay sinir ağları kullanılarak evapotranspirasyonun tahmin edilmesi ve deneysel metotlarla karşılaştırılması
Estimating evapotranspiration using artificial neural networks and comparison with experimental methods
  1. Tez No: 276766
  2. Yazar: YASİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Evapotranspirasyon (ET), su döngüsünün en önemli parametrelerinden biridir. Bitki sulama projelerinin yapılması veya sulama rejiminin belirlenmesi gibi konularda ET oldukça önemlidir. Bu değerlerin bilinmesi ile uygulanan sulamalarda önemli ölçüde tasarruf sağlanabilir. Bu tez çalışmasında yapay sinir ağları (YSA) yardımıyla ET'nin tahmini yapılarak, YSA modellerinden elde edilen değerler, deneysel metotlarla elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Bunun için üç farklı uygulama öngörülmüştür ve Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Sulama Yönetimi Bilgi Sistemi (CIMIS)'ne ait iki bölgede yer alan toplam altı farklı otomatik ölçüm istasyonundan elde edilen günlük iklim verileri kullanılmıştır. Elde edilen ortalama sıcaklık (S), radyasyon (R), rüzgar hızı (RH) ve ortalama bağıl nem (BN) bağımsız değişkenleri kullanılarak, çok katmanlı yapay sinir ağları (ÇKYSA) modelleri kurulmuş ve ET tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evapotranspiration (ET), is one of the most important parameter in hydrologic cycle. ET is very important for irrigation projects and determination of irrigation regime. Irrigation can be applied with considerable savings by correctly estimation of ET. In this study, artificial neural networks (ANN) was used for estimating ET. The ANN results were compared with empirical methods. Daily climatic data from six different stations operated by California Irrigation Management Information System (CIMIS) located in United States were used. Average temperature (T), radiation (R), wind speed (WS) and mean relative humidity (RH) were used as inputs to the ANN models to estimate ET.