Hodul Dağı (Nevşehir-Kayseri) ve çevresinin florası
Flora of Hodul Mountain (Nevsehir-Kayseri) and its surroundings
  1. Tez No: 276776
  2. Yazar: FUAT BOZOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Nevşehir il sınırları içerisinde ve İran-Turan fitocoğrafya bölgesinde yer alan Hodul Dağı'nın (1949 m) ve yakın çevresinin florasını içermektedir. Ekim 2008 ve Ağustos 2010 yılları arasında vejetasyon periyodunda belirli aralıklarla yapılan arazi çalışmalarında toplanan 1218 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu; 63 familyaya ait 244 cins, 415 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Çalışma alanından tespit edilen ve tohumlu bitkiler üyesi olan 415 taksonun 5 tanesi açık tohumlular, 410 tanesi de kapalı tohumlular grubuna dahildir. Kapalı tohumluların ise 46 tanesi tekçenekliler, 364 tanesi de çiftçenekliler sınıfına aittir. Bu taksonlardan 74 tanesi endemik olup endemizm oranı 17,83'tür. Florayı oluşturan taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şu şekildedir: 123 (% 29,63) tanesi İran-Turan elementi, 15 (% 3,61) tanesi Avrupa-Sibirya elementi, 23 (% 5,54) tanesi Akdeniz elementi ve 254 (% 61,20) tanesi de çok bölgeli veya bölgesi bilinmeyen taksonlar kategorisinde yer almaktadır. Çalışma alanından tespit edilen ve en fazla taksona sahip familyalar sırasıyla; Asteraceae 59 (% 14,21), Lamiaceae 38 (% 9,15), Fabaceae 37 (% 8,91), Brassicaceae 30 (% 7,22), Caryophyllaceae 26 (% 6,26), Boraginaceae ve Poaceae 20 (% 4,81), Liliaceae 17 (% 4,09), Apiaceae 16 (% 3,85), ve Scrophulariaceae 14 (% 3,37) iken, en fazla taksona sahip cinsler ise Astragalus 14 (% 3,37), Centaurea 9 (% 2,16), Salvia 9 (% 2,16), Silene 8 (% 1,92), Alyssum 6 (% 1,44), Scorzonera, Veronica, Orobanche ve Thymus 5 (% 1,20)'tur.
Özet (Çeviri)
This research details Flora of Hodul Mountain (1949 m) and its surroundings, situated province of Nevşehir and located in the Iran-Turanian phytogeographical region. A total of 1218 plant specimens were collected from the research area between October-2008 and August 2010. An evaluation of these specimens revealed 63 families, 244 genera and 415 taxa. Of the 415 taxa which are identified from research area and member of spermatophyta, 5 are gymnosperms and 410 are angiosperms (46 monocotyledons and 364 dicotyledons). 74 taxa (17,83 %) of these specimens are endemic. The phytogeographical region distribution of plants is as follows: elements of Irano-Turanian 123 (29,63 %), elements of Euro-Siberian 15 (3,61 %), elements of Mediterranean 23 (5,54 %), multiregional or phytogeographically unknown 254 (61,20 %). The largest families are Asteraceae with 59 taxa (14,21 %), Lamiaceae with 38 taxa (9,15 %), Fabaceae with 37 taxa (8,91 %), Brassicaceae with 30 taxa (7,22 %), Caryophyllaceae with 26 taxa (6,26 %), Boraginaceae and Poaceae with 20 taxa (4,81 %), Liliaceae with 17 taxa(4,09 %), Apiaceae with 16 taxa (3,85 %) and Scrophulariaceae with 14 taxa (3,37 %). The largest genera Astragalus with 14 taxa (3,37 %), Centaurea and Salvia with 9 taxa (2,16 %), Silene with 8 taxa (1,92 %), Alyssum with 6 taxa (1,44 %), Scorzonera, Veronica, Orobanche and Thymus with 5 taxa (1,20 %).