Sürme metodunun çelik yapı köprü inşaatında uygulanabilirliğinin araştırılması
Research about applicability of the method of bridge launching in steel bridges
  1. Tez No: 276777
  2. Yazar: BERAT ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL EYYUBOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde genel olarak köprü tasıyıcı sistemlerinin tasarım ve montaj teknikleriincelenmis ve sürme metodunun çelik köprülerdeki uygulanabilirliğinin yanı sıra, hesapve uygulamada nelere dikkat edilmesi gerektiği arastırılmıstır.Ülkemizin ekonomik kalkınmasını temin edebilmek için ekonomi, enerji ve kültürmerkezleri arasında hızlı ve güvenli ulasımı sağlamamız ve bunu yaparken de kültürelve doğal değerlerimize sahip çıkmamız gerekmektedir.Ulasımı temin için yapılması gereken yol kısımlarını bazen asılması zor olan araziler(bataklık, nehir, dağ dereleri, sarp ve derin kayalıklar, vb.) üzerinden geçirmek gerekliolabilir. Sayet güzergâh değisimi mümkün değilse ulasımın temini genellikle köprülerlesağlanır.Bu gibi zor jeomorfolojik ve hidrolojik sartlarda klasik köprü insaatı metotlarınınuygulanabilmesi oldukça zor ve pahalı olabilir. Ayrıca köprü güzergâhı üzerindeçevresel ve kültürel anlamda korunması gerekli değerler varsa yine burada da çoğuzaman karmasık ve tahrip edici olan klasik köprü montaj teknikleri uygulanamaz. Busartlar doğrultusunda köprü insaatında sürme metodu vazgeçilmez bir teknik olarakuygulanabilir. Sürme metodunda köprü üst yapısı esas tasıyıcı sistemini, karada montajyapıp sürme ile diğer kıyıdaki mesnet üzerine ulastırarak insa etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in general bridge structural systems? design and assembly techniques arereviewed. Also, in addition to applicability of Launching Method on steel bridges, whatneeds to be paid attention in calculating and implementing is researched.In order to ensure the economic development of our country; we need to provide fastand safe transportation between economy, energy and cultural centers. In doing so, weneed to protect our cultural and natural values.Sometimes, to be able to provide transportation the parts of the road that is necessary tobuild might have to be passed over formidable lands such as swamps, rivers, mountainstreams, steep and deep cliffs, etc. If the route change is not possible transportation isusually provided with bridges.In difficult geomorphological and hydrological conditions, to apply classic bridgeconstruction methods can be very difficult and expensive. In addition, if there arecultural and environmental values to be protected around the bridge area, most of thetime complex and destructive classic bridge assembly techniques cannot be applied inareas like this. In accordance of these conditions, Launching Method may be applied asan indispensable technique. In Launching Method, bridge erection is possible bybuilding its superstructure carrier system by assembling it on a near by land andlaunching it on top of the abutment.