Aydınlatma tasarımı ilkelerinin ev tekstili mağazaları örneğinde irdelenmesi
An analysis of the use of lighting design principles on home textile stores
- Tez No: 276788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Textile and Textile Engineering, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Ev tekstili müşterisi, mağazaya mutlak bir ihtiyacını karşılamak amacıyla, gerçek müşteri olarak gelir. Bu nedenle doğru mağaza tasarımı ve bunu destekleyen doğru aydınlatma tasarımı satış yapılabilmesinin en önemli bileşenleridir. Ev tekstili mağazalarında en önemli amaç sergilenen ürünlerin niteliğini en doğru şekilde ortaya çıkarmak olmalıdır, bu noktada aydınlatma tasarımı büyük önem kazanmaktadır. Aydınlatma ilk adımda müşteriyi mağazaya çekebilmelidir. İkinci adımda mağazada sergilenen ürünlerin renk, biçim ve doku gibi niteliklerinin kolay ve doğru algılanabilmesi için gerekli esaslar yerine getirilmelidir. Üçüncü adımda mekanda sağlanması gereken aydınlık düzeyinin ne olduğu mağazanın hangi gruba dahil olduğuyla ilişkilidir. Mağazanın içinde değişen aydınlık düzeyleri ile değişik atmosferler yaratılabilinir. Son olarak günümüzde yaşanan enerji krizleri ve dünyanın doğal kaynaklarının giderek yok olduğu gerçeği karşısında, aydınlatma tasarımı çevreye duyarlı ve enerji etkin olmalıdır. Sonuç olarak aydınlatma tasarımı mekanın fiziksel verileriyle, mekanın tasarım konsepti doğrultusunda bir bütün içinde düşünülmelidir. Hangi alanda olursa olsun doğru aydınlatma tasarımı yaşam ve çalışma kalitesini arttıran, bizleri bulunduğumuz mekanlarda daha mutlu insanlar haline getiren önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
A home textile customer goes to the store with the aim of meeting an absolute necessity. Thus, proper store design and a complementary lighting design are the key factors for making sales. The chief aim of home textile stores should be to expose the qualities of the exhibited products in the most proper way, and at this point lighting design becomes more prominent. Lighting should attract the customer in the first place. Secondly, the color, shape and texture qualities of products should be exhibited in a way to facilitate easy and correct perception. Thirdly, the level of illumination in the space should be adjusted in accordance with the group the store belongs to. You can establish different settings by altering the luminance of the store. And lastly, in the face of the ongoing energy crises and the gradual depletion of natural resources in the planet, lighting design should be eco-friendly and energy-efficient. In conclusion, lighting design should be handled as a whole in line with the physical properties of the place and the design concept involved. No matter which field it is applied, proper lighting design improves our quality of life and working conditions and makes us happier.