Mimari ve yaşam kalitesi bağlamında yavaş şehir hareketi ve Seferihisar örneği
Slow city movement within the context of architecture and life quality and Seferihisar example
- Tez No: 276789
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında modernizmin ve küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklara bir tepki olarak ortaya çıkan Yavaş Yemek (Slow Food) ve bunun uzantısı olan Yavaş Şehir (Cittaslow) hareketi incelenmiştir. İlk bölümde konuya genel bir bakış sunulmuş, tezin amacı ve kapsamı anlatılmıştır. Kullanılan yöntemler belirtilmiştir.?Yavaş Şehir Hareketi? adlı ikinci bölümde Yavaş Şehirler'in tanımı yapılmıştır. Devamında Yavaş Şehir organizasyon şeması anlatılmıştır. Üyeliğe kabul edilme kriterleri belirtilmiştir. Farklı kategorilerdeki yaklaşık 60 kadar kural sıralanmıştır.Yavaş Şehir hareketini oluşturan etkenleri inceleyen alt bölümde başta endüstri devrimi ve küreselleşmenin etkilerinden bahsedilmiştir. Ardından fütürist hareket ve bundan 100 yıl sonra başlayan yeni fütürist hareket anlatılmıştır. Bunların sonucu olarak ortaya çıkan tüm dünyadaki çare arayışlarından bahsedilmiş, özellikle mimari tasarım ve yaşam kalitesini artırma çabalarına değinilmiştir. Tüm dünyada olumsuz koşulların hâkimiyetine son vermek isteyen çeşitli girişimlerin olduğu görülmüştür.Ardından Yavaş Şehir hareketi doğmadan önce başlayan ve hala devam eden projelerden bahsedilmiştir. Tüm bu hareketlerin çıkış noktası olan Yavaş Yemek hareketi incelenmiş, Yavaş Yemek kapsamındaki diğer projeler araştırılmıştır. Ayrıca ?yavaşlık? ilkesinin birçok alanda etkili olduğu görülmüş, hâkim olduğu diğer girişimlere değinilmiştir.Üye kentlerle yapılan anket çalışması sonuçlarına yer verilen üçüncü bölümde cevaplar doğrultusunda durumları incelenmiştir. Üye olduktan önce ve sonraki durumları karşılaştırılmış, yaşayanlarının Yavaş Şehir olmakla ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Kentler hakkında olası gelecek tahminleri yürütülmüştür.Türkiye'de Yavaş Şehir hareketinin incelendiği dördüncü bölümde üyeliği henüz kabul edilmiş olan Seferihisar ile ilgili genel bilgiler ve değerlendirmeler verilmiş, Yavaş Şehir kriterlerinden hangilerini gerçekleştirdikleri, hangilerinin proje aşamasında olduğu araştırılmıştır. Seferihisar'ın oldukça tatmin edici bir durumda olduğu görülmüştür.Beşinci ve son bölümde tez çalışmasının sonucu verilmiş, genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonucunda görülmüştür ki Yavaş Şehir hareketi, tüm dünyada büyük bir hızla yayılmakta, düşüncelerini benimsetmektedir. Bu hareket gerek dünyada gerekse ülkemizde kaliteli yaşama ulaşmak için faydalı bir araçtır ve geliştikçe daha çok kente ve insana ulaşıp olumlu değişime katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Slow Food and its extension, Cittaslow movement that come up as a reaction against negative sides of modernism and globalization are analysed. In the first section, aim and scope of the thesis has been given in a general perspective. Methods used in the subject have been determined.Second section, entitled as ?Cittaslow movement? consists of definition and Cittaslow organization scheme. Criteria for membership have been indicated. Sixty rules in different categories have been sorted.In this section, factors that constitute Cittaslow movement, especially effects of industrial revolution and globalisation have been mentioned. Futuristic movement and new futuristic movement that arose after a hundred years have been investigated after. Pursuit of solutions that arose because of these trends worldwide have been mentioned, focusing on architectural design and attempts to increase quality of living. It has been observed that there are various approaches to extinguish unfavourable conditions all around the world.Projects that had started before Cittaslow movement and still proceeding have been mentioned in the sub-section. Slow Food movement has been studied with the belonging projects as the origin of all aforementioned movements. ?Slowness? principle has been considered as effective in many areas and approaches that it dominates has been referred.Answers of member cities belonging to the survey study has been investigated in the third section. The situations before and after membership has been compared, and opinions of citizens about living in a slow city have been evaluated. Prospective scenarios have been predicted.Cittaslow movement in Turkey has been investigated in fourth section, general information and evaluations about Seferihisar, as a new member of slow cities, have also been given from Cittaslow criteria point of view, either accomplished or proceeding projects. Seferihisar was found satisfied with these points.Thesis study has been resulted and evaluated generally in the fifth section. It has been concluded that Cittaslow movement is rising throughout the world spreading its philosophy. This movement has been considered as a useful way to reach high quality life. As it is improved, more cities and people will be effected and altered in positive-manner, whether in our country or around the world.