Konutun toplu konuta kadar evrimi ve toplu konut örneklerinin iç mekanlarının incelenmesi
The evaluation of housing into public housing and the analysis of public housing samples internal area
  1. Tez No: 276787
  2. Yazar: DİDEM TELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Konutun ortaya çıkışı, tarih öncesi çağlardaki ilk ilkel konut örnekleri olan barınaklara kadar dayanmaktadır. Neolitik Çağ'da yerleşik yaşama geçişle beraber kalıcılık kazanan bu ilkel konut örnekleri, tarih boyunca insanlığın evrimine paralel olarak gelişmeye ve değişmeye devam etmiştir.Konut tasarımında, yerleşik yaşama geçişten sonraki en büyük değişim kuşkusuz tarım, tekstil, madencilik ve ulaşım gibi pek çok alanda yeniliklerin yaşandığı Sanayi Devrimi'nde meydana gelmiştir. Sanayi Devrimi süresince meydana gelen değişimlerin etkisiyle kırsal alandan şehirlere doğru yaşanan yoğun nüfus göçü, sınırlı alanda daha çok kişinin barınması sorununu beraberinde getirirken, şehirlerin ve konutların çehresini tamamen değiştirmiştir.Sanayi Devrimi süresince yaşanan değişimlerin genel yaşam koşullarındaki olumsuz etkileri, sanayicileri, ütopyacıları ve tasarımcıları çözüm arayışına yönlendirmiştir. Önerilen yeni kent ütopyalarında, toplu konut uygulamalarına yer verilen, teknolojiyi ve yaşanan yenilikleri göz ardı etmeyen çözümlemelerin daha başarılı ve uygulanabilir oldukları göze çarpmıştır.Bu çalışmada konutun ilk örnekleri olan barınaklardan, günümüz modern toplu konut örneklerinin iç mekân tasarımlarına değin, konutun geçirdiği değişim ve gelişim ele alınarak günümüz konut tasarımında gelinen son nokta hakkında bir fikir edinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first appearance of the dwelling houses begin with shelters which were the first primitive dwelling house samples in the prehistoric age. These primitive dwelling house samples which have gained permanence along with passing to the settled life in the neolitic age have continued to develop and change in paralel with human evolution throughout the history.After passing to the settled life, of course the biggest change in the design of the dwelling houses appeared during the industrial revolution when there were innovations in various areas such as agriculture, textile, mining and transportation. With the influence of the changes during the industrial revolution, the intensive population migration to the cities from the rural areas has brought along housing more people in a restricted zone and has changed the apperance of the dwelling houses and cities completely.The negative influences of the changes on the general living conditions during the industrial revolution have led the industralists, utopians and designers to look for new solutions. It has attracted the attention that in the proposed new solutions fort he city utopias which give place to collective housing and do not ignore technology are more successful and applicable.In this study, from the shelters which are the first samples of the dwelling houses to the modern-day inner space design samples of the public housing, by dealing with the changes and development of the dwelling houses, it is aimed to have an opinion about present situation in the modern-day dwelling house design.