Strategic approach for industrial area development in Gebze: Focusing on interaction in planning process
Gebze?de sanayi alanlarının gelişiminde stratejik yaklaşım: Planlama sürecinde etkileşim
- Tez No: 276790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin konusu, Gebze'de sanayi alanlarının mekânsal gelişimidir. Sanayi alanlarının gelişimi, ülkesel ve bölgesel kalkınma için önemli bir araç olup, özellikle 1980 yılından itibaren başlayan serbest piyasa politikaları ile birlikte büyük ivme kazanmıştır. Gebze örneğinde ele alındığı üzere, plansız ve rastgele gelişen sanayileşme, kentlerin ve sanayi alanlarının sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu tezin amacı, Gebze'de sanayileşme süreci ve bu süreçte paydaşların etkileşimini, mikro ölçekte planlama aracı olan organize sanayi bölgeleri kapsamında, stratejik planlama yaklaşımı ile araştırmaktır. Günümüzde planlamanın paydaşlar için yapılması yerine, paydaşlar ile birlikte yapılması düşüncesi benimsenmektedir. Bu bağlamda, tezde ?Gebze'de paydaşların etkin katılımı ve etkileşimi konusunda neredeyiz?? sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada yöntem yaklaşımı, Gebze'de sanayileşme sürecini incelerken Gebze'nin kendi mekânsal gelişim sürecine bakmak, bunu yaparken de yabancı deneyimlerden damıtılmış yabancı teoriler ışığında Gebze'de mevcut durumu tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
This research is about spatial development of industry in Gebze. By 1980s open-door policies and market-led economies, development of industrial areas has been accelerated in a rapid pace. As examined in case study of Gebze, unplanned and spontaneous industrialization threatens the sustainability of urban and industrial areas. Today, strategic approaches find acceptance in urban literature with logic of ?developing plans with stakeholders instead developing plans for them?. In this context, the aim of this research is to explore spatial development of Gebze industry with strategic planning process and stakeholders? interaction tools - in particular on organized industrial zones. Through Gebze case study, this research examines the stakeholder participation in planning phase of industrial area development to understand the forces behind transformation of Gebze. In the light of theories of strategic planning process and stakeholders? interaction, Gebze industrialization is discussed to get in dept analyzes of spatial development of industry that is vitally important for industrialization attempts of Turkey through globalization.