Donörlerde parazit hastalıkları antikorlarının aranması
  1. Tez No: 27680
  2. Yazar: GÜLÇİN ERAKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN SERMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 1990-1992 yıllan arasında Dokuz Eylül Onlverstesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Bankasına kan vermek üzere gelen 18-65 yaş arası 445'i Erkek, 80'1 Kadın olmak üzere Toplam 525 donör üzerinde çalışılmıştır. Alınan kan örneklerinde Toxoplasma IgG ve îgM antikorları Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ve Indlrekt Fluoresan Antikor (İFA) yöntemi ile araştırılmıştır. Toxoplasma IgG seropozitifliği donörlerde İFA ve ELISA ile 42'sinde (%46.10) IgG pozitif, 39'unda (%7.42) IgM pozitif bulunmuş ve Toxoplasma antikorları pozitif bulunan 242 donör serumun 19'unda (%7.85) Lateks aglütinasyon yöntemi ile RF (Romatoid Faktör) pozitifliği saptanmıştır. 525 donör'de ELISA yöntemi ile sıtma antikorlarına rastlanamamıştır. İFA ve ELISA yöntemi ile 525 donör'de Leishmania promastigot antikorları 32'sinde (%6.10), İFA ve ELISA yöntemi ile Kist Hidatik antikorları 27'sinde (%5.15) pozitif bulunmuştur. İstatistiksel olarak Toxoplasma IgG sero-pozitifliği bakımından yaş grupları arasındaki anlamlı bir fark görülmüştür. (P < 0.05). Cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (P > 0.05). Toxoplasma IgM sero-pozitifliği bakımından ise cinsiyetler arasında a = 0.05 önem düzeyinde fark bulunmuştur. Toxoplasma IgG sero-pozitifliği bakımından evcil hayvan besleme, çiğ et yeme alışkanlığı, evcil hayvan beslemeyen ve çiğ et yeme alışkanlığı olmayanlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. (P < 0.05). Toxoplasma IgM sero-pozitifliği bakımından ise, evcil hayvan besleme, çiğ et yeme alışkanılığı, evcil hayvan beslemeyen ve çiğ et yeme alışkanlığı olmayanlar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (P > 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study serum samples of 525 donors, aged 18 to 65, who attended 9 Eylül University Medical Faculty's Blood Bank, from 1990 to 1992, were detected for Toxoplasma IgG and IgM antibodies by IFA and ELISA techniques. There were 242 (46.10 %) serologically comfirmed cases for IgG, 39 (7.42 %) for IgM by both techniques mentioned above. Sera of 242 IgG pozitive cases were also detected for RF by Latex Agglutination method for false positivity, 19 (7.85 %) samplex were found to be RF positive. In 525 donors Malarial antibodies were not detected by ELISA, Leishmania promastigots were detected by IFA there were 32 (6.10 %) positive cases. Cyst Hydatic antibodies were detected by IFA, ELISA and 27 (5.15 %) positive cases were found. Statistically, while seropositivity for Toxopasma IgG showed a meaningfull difference in age groups ( (p < 0.05), It was meaningles for sex groups (p> 0.05). Seropositivity for Toxoplasma IgM there was a difference between sexes at a = 0.05 level. There were difference for Toxoplasma IgG among people who feed pets or eat raw meat and who didn't (p0.05).