Bir üniversite hastanesi kan merkezine başvuran yetişkinlerin kanlarında toxoplasma gondii seroprevalansının değerlendirilmesi
Assesment of seroprevalence of toxoplasma gondii in donors who apply to A university hospital blood center
- Tez No: 445514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Toxoplasma enfeksiyonu, zorunlu hücre içi paraziti olan Toxoplasma gondii'nin neden olduğu, dünyanın hemen hemen heryerinde yaygın olan zoonotik bir hastalıktır. Toksoplazmozis bağışıklık sistemi normal kişilerde %80-90 oranında asemptomatik olarak geçirilirken %10-20'sinde ise hafif, ağrısız servikal lenfadenopati, soğuk algınlığı benzeri tablo ile kendini sınırlayan bir enfeksiyondur. Dünyadaki prevalansı coğrafik yerleşime, sosyokültürel duruma, iklime, bulaş yoluna, toplumun yaş ortalamasına, toplumdaki immüniteye, beslenme alışkanlığına, evde kedi besleme gibi faktörlere bağlı olarak bölgelere göre %10-87 arasında değişmektedir. Prevalans Türkiye genelinde %30-70 arasında değişmektedir.Sıcak ve nemli yerlerde kuru yerlere oranla daha sık görülmektedir. T. gondii enfeksiyonundan korunulması için gerekli önlemlerin alınmaması durumunda, kan transfüzyonuyla akut toksoplazmozis enfeksiyonu gelişme riski oldukça yüksektir. Bu risk, özellikle toksoplazmozis açısından infekte donörlerden, seronegatif alıcılara organ nakli veya transplantasyon uygulanması durumunda söz konusu olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan bu tip hastalarda T. gondii ile enfekte olduklarında ensefalopati, çeşitli beyin lezyonları ve pnömoni gibi ciddi tablolar gelişebilir. Bu çalışmada elektrokemilüminesans immunoassay (ECLIA) yöntemi ile donör kanlarında spesifik Toxoplasma IgG ve IgM antikorlarının varlığı ve düzeyi araştırılmıştır. Çalışmaya 879 donör dahil edilmiş, donörlerin 225'inde Toxoplasma IgG seropozitifliği görülürken 20 donörde IgM seropozitifliği, 12 donörde ise hem IgG hem IgM seropozitifliği saptanmıştır. Donörlerin yaş, eğitim durumu, çiğ et tüketimi, tüketilen içme suyu kaynağı gibi demografik özellikleriyle seropozitiflik arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Bu çalışma ile Toxoplasma seroprevalans çalışmalarına güncel katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma infection is the worldwide zoonotic disease caused by infection with the obligate intracellular parasite Toxoplasma gondii. Infection is asymptomatic in 80-90% of immunocompetent individuals and in 10-20 % causes painless lymphadenopathy, flu like illness. The prevalence of Toxoplasma gondii infection varies mostly between 10 to 87% in different territories due to immunity, having a cat in the household, living areas, geographical position, cultural differences, the way of transmission. In Turkey, prevalance differs between 30% to 70%. The risk of acute toxoplasmosis is considerably high in transplant patients who are without taking precautions for protection from T.gondii. This risk is especially discussed toxoplasmosis in transplantation situation from infected donors to seronegative receivers. If these immunsupressive patients infect with T.gondii, serious diseases occur like encephalopathy, various brain lesions, pneumonia. In this study, specific Toxoplasma IgG and IgM antibodies and their quantities in donors' blood are tested by ECLIA technique. 879 blood donors participated in this study, of the 879 donors, 225 tested seropositive for Toxoplasma IgG antibody, 20 donors tested seropositive for IgM, 12 tested seropositive for both IgM and IgG. There was a significant difference between seropositivity and demographic characteristics like age, gender, educational level, consumption of undercooked meat, source of drinking water. In this study, it's intended to contribute updated informations about seroprevalence studies of toxoplasmosis.