İstanbul çeperlerinde konut gelişim eğilimleri: Bahçeşehir Mahallesi üzerine bir inceleme
Housing development trends in Istanbul city peripheries: A study on Bahçeşehir district
  1. Tez No: 276825
  2. Yazar: ZEHRA AYÇA ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İstanbul kentinin makro formu gittikçe büyümekte, bu büyüme fiziksel ve sosyal çevrede sonuçlarını gördüğümüz sorunsallar yaratmakta ve mevcut ekolojik eşikler gittikçe zorlanmaktadır. Bu çalışmada kentin genişleyen makro formu içinde büyük yer tutan konut yerleşimlerini ve bunların kent ve kent yaşamı ile bütünleşme sorunsalı üzerinde durulmuştur.Çalışmada ilk olarak konut üretim modelleri araştırılmış, konut üretimi süreç ve aktörler bağlamında irdelenmiştir.Konut yerleşimlerinin bütünleşme sorunsalını incelemek üzere, sorunsal gözlemlenen problemler ışığında alt bileşenler ayrılmıştır. Bu alt bileşenler irdelenmiş, sorunsalın çözümü için Avrupa Mekânsal Gelişme Perspektifi ve kentsel tasarım alanında başarılı çevrelerin yaratılması için CABE tarafından uygulanan kriterlere başvurulmuştur. Bu kaynaklardan konut çevrelerinin bütünleşme sorunsalını irdeleyecek tasarım ilkeleri geliştirilmiştir.Belirlenen ilkeler kapsamında inceleme yapmak üzere İstanbul Avrupa yakasında Bahçeşehir Bölgesi seçilmiştir. Bu seçimin nedeni bölgenin farklı üretim modelleri ile oluşturulmuş konut çevrelerini barındırıyor oluşudur. Bölgeden dört farklı konut alanı ele alınmıştır. Bu alanların tasarım ilkelerinin alt açılımlarında veriler değerlendirilmiş ve en sonunda dört konut alanı birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As Istanbul?s macro form grows ever larger, this growth causes a number of problematic, whose results we observe in the physical and social environment while pressing on ecological thresholds. In this study, large residential settlements and their integration with the city and urban life problematic was dwelled upon.Residential production models were examined in this study first, and they were analyzed in the context of process and actors.In light of problems observed, subcomponents were determined to further analyze the integration problematic of residential settlements. Those subcomponents were considered at length and criteria utilized by the European Residential Development Perspective and CABE, to create successful environments in terms of urban design were referenced. From those sources, design principles to consider the integration of residential settlements were developed.Bahçeşehir region, located on the European side of Istanbul was chosen to be analyzed in the context of determined principles. This region was chosen because it contains residential areas created with different production models. Four residential areas of the region were considered. Those areas were evaluated with the design elements and finally four areas were compared to each other.