19. yüzyıl İstanbul geleneksel ahşap karkas yapılarında deprem etkisinin sonlu elemanlar yöntemi ile değerlendirilmesi
Earthquake effect evaluation on 19th century traditional timber skeleton buildings with finite elements method
- Tez No: 276826
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
İstanbul'daki geleneksel ahşap yapı stoku çok büyük depremlere dayanarak günümüze ulaşmışlardır. Tezde İstanbul'un 19. Yüzyıl ahşap yapılarını oluşturan koşullar ve şehrin depremsel yapısı incelenerek Süleymaniye Bölgesi'nde seçilen yaklaşık 110 yıllık bir ahşap sıra ev ilk yapıldığı koşullarda, günümüzdeki biyolojik tahribat etkisi altındaki durumu ile ve düğüm noktalarındaki çürümeye bağlı kopmalar etkitilerek sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmiştir. Modellemeler 1999 Adapazarı ve Düzce deprem ivme verileri programa tanımlanarak Zaman Tanımlama Yöntemi ile (Time History Analysis) ile yapılmıştır. İkinci ve üçüncü modellemelerde 110-130 yıl yapı kullanım ömrü bulunan ahşap elemanlara ait mekanik ve fiziksel özellikler TSE standartlarına göre boyutlandırılmış olan numunelerle test edilerek elastisite ve yoğunluk değerlerindeki azalım için oransal bir yaklaşım oluşturulmuştur. Üç modelde yapının birim kat ötelemeleri belirlenmiş ve çubuk elemanlarda oluşan eksenel gerilme dayanımları tahkik edilerek fiziksel durum farklılıkları tablolar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional timber building stock in Istanbul has reached today by resisting very intensive earthquakes. In the thesis the conditions which form the timber buildings in Istanbul and seismicity of the city has investigated and one 110 years old timber building chosen in Süleymaniye district as a sample has modelled in three conditions with finite elements method. In the first model the building considered as a new one, the second one has made under today?s biological deterioration case and the third one the ruptures in the nodal points have defined to the program. Models were done with Time History Analysis defining the acceleration values of 1999 Adapazarı and Düzce Earthquakes. For the second and third modelling, to get a proportional reduction approach in elasticity and density values the mechanical and physical properties of the 110-130 years old timber elements have tested according to the rules of TSE standards. In three models the drifts of each flat determined, the main carrier system elements? axial tensile strengths verified and the differences between physical conditions shown in the tables