Değişen kullanım ihtiyaçları karşısında hastane giriş mekanlarının şekillenmesi
The shaping of hospital entrances in the face of the changing compumption needs
  1. Tez No: 276828
  2. Yazar: ARZU ECEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsan ? çevre, insan ? algı, çevre ? algı ve insan ? çevre ? algı duyarlılığı ile insanların birbirleri arasındaki ilişki, hem toplumsal yaşamı etkilemekte, hem de yapıların şekillenmesine yön vermektedir. Artık teknolojik gelişmelerin insan ihtiyaçlarına yeterli düzeyde cevap vermesi ve tasarımların insanın fiziksel ve biyolojik gereksinimlerinin yanı sıra, psikolojik gereksinimlerine de yanıt verebilecek düzeyde olması zorunlu hale gelmiştir.Bu çalışmada insan ? çevre ? algı ilişkisi ve seçilen belirli hastanelerin giriş mekanları bu ilişki düzeyinde incelenmiştir. İnsanlara daha iyi hizmet verebilmek için, hastane giriş mekanlarının daha iyi şekilde tasarlanması ve gerek duyulan ihtiyaçların karşılanabilmesi amaçlı, kabuksal yapısı oluşturulmuş mekanların oran ? orantı, renk, ses, koku v.b. gibi özelliklerini belirlemek ve çözüm üretmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human ? the environment, the human ? sense, environment ? sense and human ? environment ? the relationship between sensitivity and the human being effect both, the social life and also direct the shape of architecture. Nowadays it is a must that the technological developments have to answer human beings needs at an appropriate level and that the designs have to answer both, human beings physical, biological and also the psychological necessities.In this study, the relationship between human ? environment and sense and the entrance part of specific chosen hospitals is examined. By determining the rate-ratio, the colour, the acoustic and the smell of the cortical architectures which have already been created, it is aimed to indicate solutions to serve beter, and design the entrances of hospital.