Fiber reinforced geopolymer composites suitable for additive manufacturing
Üç boyutlu eklemeli imalata uygun lif donatılı jeopolimer kompozitler
- Tez No: 840362
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geleneksel betonun, özellikle Portland çimentosunun geleneksel kullanımı, çok sayıda çevresel ve sürdürülebilirlik sorunuyla sonuçlanmıştır. Bu, Portland çimentosunun dünya çapında yaklaşık %8-9'a tekabül eden küresel CO2 emisyonlarına önemli katkısını içerir. İnsanların barınma ve ulaşım ihtiyaçları nedeniyle betona olan talep artmaya devam ederken, geleneksel beton üretimine yeni, sürdürülebilir ve çevre dostu bir alternatif bulmak çok önemlidir.Portland çimentosunun çevresel etkisine ek olarak, inşaat yıkım atıklarının depolanması ve geri dönüştürülmesi insanlık için başka bir zorluk oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'ndeki yıllık toplam atığın yaklaşık üçte birini inşaat yıkım atıkları oluşturuyor ve ülkelerin ekonomik gücüne bağlı olarak değişen yeniden kullanım oranları var. Büyük ekonomiye sahip ülkelerde inşaat yıkım atıklarının yeniden kullanılması yoluyla katma değerli mal üretimi de sınırlıdır. Malzemeyle ilgili bu sorunların ele alınması esastır. Ayrıca, inşaat sektöründe kullanılan geleneksel üretim yöntemleri, özellikle modern teknoloji karşısında genellikle yavaş, riskli ve maliyetlidir. Kalıplanmış inşaat süreçleriyle ilgili iş kazaları önemli bir endişe kaynağıdır. Üretim aşamalarında kalıp ve işçilik maliyetlerinin de optimize edilmesi gerekiyor. Bu tez, yenilikçi ve çevre dostu 3D yazdırılabilir jeopolimer bazlı kompozitlerin oluşturulmasında çeşitli elyaf türlerinin etkisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu konuyu derinlemesine inceleyerek, ekstrüzyon tabanlı 3D baskılı jeopolimer kompozitlerin eğilme dayanımı, katmanlar arası bağ dayanımı, basınç dayanımı ve anizotropik davranışı gibi mekanik özelliklerini ortaya çıkarmak için kapsamlı incelemeler yapılmıştır. Bu araştırmalar, kürlenmiş karışımların özelliklerinin, ortam koşulları altında farklı süreler boyunca değerlendirilmesini içerir. Bu kompozit malzemelerin öngörülen sonucu, geleneksel faydaların ötesine geçiyor. Özellikle, çimento üretiminin çevre üzerindeki zararlı etkileriyle mücadele etmek, inşaat yıkım atıklarına değer katarak yeniden kullanımında devrim yaratmak ve 3D üretim otomasyonu yoluyla inşaat endüstrisinde devrim yaratmak için çabalıyorlar. Çığır açan bir adım olarak beklenen, 3D-AM teknolojisi için özel olarak tasarlanmış jeopolimer kompozitlerin geliştirilmesi, inşaat endüstrisinin karşı karşıya olduğu çeşitli acil zorlukların ele alınmasında bir umut ışığı sunuyor. Bunlar arasında küresel ısınmayı azaltmak, aşırı maliyetleri azaltmak, iş kazalarını azaltmak ve inşaat yıkım atık yönetimi için daha iyi çözümler bulmak yer alıyor. Bu keşif yolculuğu boyunca tez, inşaat alanında devrim yaratmayı ve daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir geleceğe katkıda bulunmayı vaat eden büyüleyici çözümler sunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The conventional use of traditional concrete, especially Portland cement, has given rise to a multitude of environmental and sustainability concerns. One such concern is the significant contribution of Portland cement to global CO2 emissions, which is estimated to be around 8-9% worldwide. Given the escalating demand for concrete driven by the need for shelter and transportation, it is imperative to identify a new, sustainable, and eco-friendly alternative to traditional concrete production. In addition to the environmental impact of Portland cement, the management and recycling of construction demolition waste present another challenge for humanity. Construction demolition waste accounts for approximately one-third of the total annual waste in the European Union, and the rates of reuse vary depending on the economic strength of countries. Moreover, countries with larger economies face limitations in producing value-added goods through the reuse of construction demolition waste, so effectively addressing these material-related issues is of utmost importance. Furthermore, the traditional production methods employed in the construction industry are often slow, risky, and costly, especially in the face of modern technology. Occupational accidents associated with molded construction processes are a significant concern. Mold and labor costs also need to be optimized during the production stages. This thesis sets out to explore the impact of various fiber types on the creation of innovative and eco-friendly 3D printable geopolymer-based composites. Delving into this subject, thorough examinations have been conducted to uncover the mechanical properties, such as flexural strength, inter-layer bond strength, and compressive strength of extrusion-based 3D printed geopolymer composites. These investigations involve assessing the properties of cured mixtures over different durations under ambient conditions. The envisioned outcome of these composite materials goes beyond conventional benefits. Notably, they strive to combat the detrimental effects of cement production on the environment, revolutionize the reuse of construction demolition waste by adding value to it, and revolutionize the construction industry through 3D production automation. Anticipated as a groundbreaking step, the development of geopolymer composites tailored for 3D-AM technology offers a beacon of hope in addressing several pressing challenges faced by the construction industry. These include mitigating global warming, alleviating excessive costs, curbing occupational accidents, and devising better solutions for construction demolition waste management. Through this journey of exploration, the thesis seeks to present captivating solutions that promise to revolutionize the construction landscape and contribute to a more sustainable and eco-friendly future.