HIP otel (highly individual places/kendine özgü mekanlar) olarak tanımlanan konaklama mekanlarının kavramsal, estetik ve işlevsel analizi
Conceptual, esthetic and functional analysis of HIP hotels (highly individual places)
  1. Tez No: 276827
  2. Yazar: BURCU PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ŞEBNEM UZUNARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Konaklama mekanlarının tarihsel süreçte gelişimi ile birlikte, seyahat ve konaklama kavramlarının anlamı boyutunda gelişmeler olmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji ve iletişimin verdiği ivme ile sektör olarak güçlenen ?Turizm?, ekonomik hareketliliğin sürdürülmesi noktasında giderek önemini arttırmıştır.Her alanda bilgi ve tecrübe paylaşımının gerekliliği farklı sektörlerle turizm sektörünü buluşturmuş, alışkanlıklar; bireysel istekler ve çağdaş gereksinimler doğrultusunda yeniden programlanmaya başlamıştır.Bu doğrultuda konaklama mekanları da alışılmış, standartların dışında yeni tanımlara ulaşmıştır. Özellikle konaklama mekanlarının yeniden sınıflandırılması gerekliliğinden hareketle zaman içinde; turizm alanında, mekan ve konaklama anlayışını ifade eden yeni terimler mesleki literatüre girmeye başlamıştır.İngilizcesi ?Highly Individual Places? olan Türkçeye ?Kendine Özgü Mekanlar? olarak çevrilen ifade İngilizce tanımın baş harflerinin kullanılması ile kısaltılmış ve ?Hip? alternatif otellerin genel sıfatı haline gelmiştir. Bu çalışmada ?Hip otel? olarak adlandırılan otellerin kavramsal, estetik ve fonksiyonel incelenmesi yapılarak Türkiye'deki örnekler karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Birinci Bölümde, konaklama mekanlarının tarihi süreçte ne gibi değişikliklere uğradığı değerlendirilmiş ve otel sınıflandırılmaları incelenerek hip otel kavramına nasıl gelindiği konusuna giriş yapılmıştır. Bu bölüm otellerin kavramsal olarak incelendiği bölümdür.İkinci Bölümde hip otellerin tanımı yapılmış, otelleri diğer otellerden farklı kılan özellikleri; konum, yapı, estetik ve işlevsel açıdan incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde otellerde kullanıcı deneyimleri ve kullanıcı farklılıkları üzerinde de durulmuştur.Üçüncü Bölümde ise Türkiye'de ?Hip Otel? kapsamı altında değerlendirilen ve değerlendirilebilecek örnekler, yurt dışı örnekleriyle karşılaştırmalı olarak incelenerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of accommodations throughout the history dramatically changed the meaning of voyage and accommodation. Today, tourism which has grown powerful by the help of developing technologies and communication, has became very important due to its principle as continuing economic dynamism.The necessity of sharing knowledge and experience has made different sectors meet with tourism; habits have been reprogrammed in accordance with individual wants and contemporary needs.In this direction accommodations have met new descriptions which are neither common nor standard. Especially the need to reclassify accommodations has in time created new architectural jargon which signifies the understanding of location and accommodation.The initials of ?Highly Individual Places? have coined the term Hip and became the adjective for the alternative hotels. This study compares the conceptual, aesthetic and functional analysis of the“Hip Hotels”by using some cases from Turkey and the results are evaluated.In the first section, the evolution and transformation of the accommodation places throughout the history and the classification of hotels are examined to figure out how the concept of hip hotel is developed. Thus, in this part of the study, the conceptual analysis of the hotels is done.In the second part of the study, the definition of hip hotels is assessed and the other distinctive features of these hotels are analyzed under the chapters of location, structure, aesthetics and functionality. This part also focuses on the customer experiences and customer differentiations.In the third part, the cases from Turkey which could be categorized as the scope of the“Hip Hotels”are compared with the cases from different countries and some future prospects and suggestions are put forward.