Optiksel uyarılmayla lüminesans (OSL) tarihlendirme yöntemini kullanarak Doğu Anadolu fay sisteminin (DAFS) paleosismolojik analizi
Paleoseismological analysis in East Anatolia Fault System (EAFS) using optical stimulated luminescence (OSL) dating technique
- Tez No: 276873
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yapılan çalışmada Doğu Anadolu Fay Sisteminin (DAFS), Türkoğlu-Antakya segmetinde açılan Kıranyurdu, Ortabel hendeklerinden ve Malzeme Ocağı kazı alanından toplanan bazı sediment örnekleri Optiksel Uyarılmayla Lüminesans (OSL) yöntemiyle tarihlendirilmiştir. Bu yöntemi uygulamak amacıyla İkili Tek Tablet Yeniden Oluşturma (D-SAR) protokolünün adımları takip edilmiştir. İnce tanecik yöntemiyle analiz edilen örnekler için eşdeğer doz miktarları elde edilmiştir. Çalışılan sediment örneklerinin toplandığı kazı alanlarının yıllık doz miktarını belirlemek amacıyla değişik yöntemler uygulanmıştır. K konsantrasyonları X-ışını floresans (XRF) ve Atomik Soğurma (AAS) yöntemleriyle ölçülmüştür. U ve Th konsantrasyonları kalın kaynak alfa sayımıyla ölçülmüştür. Gama dozları açılan hendek civarına ?-Al2O3:C dozimetreleri gömülüp burada 6 ay süreyle bekletilerek ölçülmüştür. Yaş formülünde alfa verimlilik faktörü a değeri 0.04 0.01 alınarak hesaplar yapılmıştır. Konsantrasyonlar ve aktiviteler, doz oranlarına Aitken (1985)'in çevirme faktörleriyle çevrilmiştir. Yaş hesabı ?Normal Dağılım Yaklaşımı? yöntemi uygulanarak çalışılan dört örnek için 4542 392 yıl, 2911± 255 yıl, 2314± 308 yıl ve 2601± 202 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Optical Stimulated Luminescence (OSL) dating technique has been used to obtain the ages of sediment samples collected from four trenches in the Türkoğlu-Antakya segment of the East Anatolian Fault System (EAFS). For the calculation of the ages of the samples the equivalent doses (ED) were measured by using Double Single Aliquot Regenerative Dose (D-SAR) protocol. It is concluded that the D-SAR procedure has proved to be a very powerful approach for determining the equivalent dose using quartz OSL signals. The annual doses (AD) were obtained by various techniques. K concentrations were measured by X-ray fluorescence (XRF) and atomic absorption (AAS) analysis. U and Th concentrations were measured using thick-source alpha counting. ?-dose rate was used as 0.04±0.01 in calculations. The annual gamma dose rates were determined using TLD detectors ( ?-Al2O3:C) buried in-situ positions for a period of six months. Concentrations and activities were converted to dose rates using the conversion factors of Aitken, 1985. The ages of the samples were found as 4542±392 a, 2911±255 a, 2314±308 a and 2601±202 a.