Kozan Baraj Gölü ve çevresinin rekreasyonel alan kullanım kararlarının belirlenmesi
The determination rules of recreational usage areas of Kozan Dam Lake and its surroundings
  1. Tez No: 276888
  2. Yazar: YAŞAR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Kozan İlçesi'ne 5 km. uzaklıkta bulunan Kozan Baraj Gölü çevresinin rekreasyon alan kullanım kararlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hedefine ulaşılabilmesi için yöntemin akış şemasında da (Şekil 3.3) izleneceği gibi araştırma üç aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında, doğal veriler ve kültürel alan kullanımları, envanter çalışmaları ve yerinde yapılan gözlemlerle incelenmiştir. Gözlemler plankare bazında yapılmış ve elde edilen bilgiler haritalara işlenmiştir. Plankare bazında yürütülen çalışmalarda harita gridi kullanılmış ve birim alan 1 ha. olarak alınmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, birinci aşamada yorumlanan ve haritalanan tüm faktörler su ve su kıyısı rekreasyonuna uygunluğu açısından bir sistem içerisinde değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın üçüncü aşamasında ise her plankare için saptanan değerler ışığında harita üzerinde su ve su kıyısına uygun kullanım alanları grafiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research have been realized for determining the decisions of usage recreational areas of Kozan Dam Lake which is situated 5 km.away from the city of Kozan. In order to access the target of the survey, it has been carried out in three stages as it is seen in the course diagram of the method.(diagram 33) At first stage, natural and cultural usage of areas have been examined by observations which have been performed just at the place and with the studies of inventory. The results of the observations have been operated to the maps and done as plansquare. In this studies, performed as plansquare, it has been used the map strip and the unit area is 1hectometer. At the second stage of the survey,all factors that havee been paraphrased at the first stage have been assessed in terms of the accordance of water and waterside. At the last stage, whole values which have been determined for each plansquare shown as graphical on the map.