Organize sanayi bölgeleri atıksularının magnezyum flokülasyonu ile arıtılabilirliğinin incelenmesi ve klasik koagülantlarla karşılaştırılması
Treatment with magnesium flocculation industrial park wastewater to the availability investigation and comparison of classical coagulants
  1. Tez No: 276887
  2. Yazar: GİZEM AKYATAN
  3. Danışmanlar: DR. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ve dünyadaki Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) atıksu arıtma tesislerinde sıkça kullanılan kimyasal arıtma yöntemlerinden biri olan koagülasyon ve flokülasyon yönteminde kullanılan klasik koagülatların arıtma verimleri ve magnezyum klorürün koagülant olarak kullanıldığında ortaya çıkan sonuçlar araştırılmıştır. Adana Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgelerinin atıksu arıtma tesislerinin giriş suyundan alınan numunelerin karakterizasyonu ve arıtılabilirlik çalışmalarında alüm, demir III klorür ve magnezyum klorür gibi koagülantların optimum dozları ve arıtma performansları da değerlendirilmiştir. Tez kapsamında magnezyumun etkili bir koagülant olması durumunda, uygulanan koagülasyon ve flokülasyon işlemleri sonucunda oluşan çamurdan magnezyumun tekrar kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kullanılan koagülantlarının da kinetik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey and the world's Organized Industrial Zones (Industrial Park), wastewater treatment plants are commonly used chemical treatment methods, one of the coagulation and flocculation methods used in the classic koagülatların treatment efficiency and magnesium chloride coagulant used as the outcomes investigated. Adana Organized Industry Region Mersin Tarsus Organized Industrial Zone of the wastewater treatment plants input water of the samples, characterization and treatability studies alum, iron III chloride and magnesium chloride as coagulants optimum dose and treatment performance were explored. Thesis in the case of magnesium is an effective coagulant, coagulation and flocculation processes applied sludge resulting from the availability of magnesium was investigated again. The kinetic studies were performed using coagulants.