Sincansarnıç Köyü (Mustafakemalpaşa-Bursa) dolayının stratigrafisi ve mesozoyik kireçtaşının mermer olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Stratigraphy of the Sincansarniç (Bursa-Mustafakemalpaşa) area and evaluation of the mesozoic carbonates as marble
  1. Tez No: 276894
  2. Yazar: ALİ GÖKHAN ÖÇGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışma alanı Bursa ili, Mustafakemalpaşa ilçesi, Sincansarnıç köyü dolayını kapsamaktadır ve şehir merkezinin yaklaşık 50 km güneybatısındadır. İnceleme alanı H 21-d3 paftasında yer almaktadır. Çalışma alanında Mesozoyik yaşlı kayastratigrafi birimleri yüzeyler. Kırmızı?kahve renkli, hafif derecede metamorfizmaya uğramış birimlerden oluşan Karakaya gurubu Triyas yaşlı olup çalışma alanında geniş yayılımlıdır. Jurasik yaşlı Dağakça formasyonu çalışma sahasının kuzey bölümünde yüzeyleyip Karakaya gurubu kayaçları üzerine taban çakıltaşı ile açısal diskordanslıdır ve çakılları Triyas yaşlı taban biriminden türemedir. Üste doğru kumlu marn ve iri taneli kumtaşları ile devam eden birim kumlu kireçtaşına geçer. Fosilli biyomikritik yapılışlı, Erken Kretase (Berriasiyen-Valanjiniyen) yaşlı İnatlar kireçtaşı bölgede ?Bursa Bej Mermeri? olarak tanınıp Dağakça formasyonu üzerine geçişlidir.Bu çalışma ile Sincansarnıç Köyü dolaylarının 1/25.000 ölçekli ayrıntılı jeoloji haritası hazırlanmış, Genelleştirilmiş Stratigrafi Kesiti hazırlanmış, İnatlar kireçtaşının mühendislik özelliklerini saptamaya yönelik deneyler yapılmış ve Erken Kretase yaşlı kireçtaşının mermer olarak kullanılabilirliğine ilişkin fiziksel ve mekanik özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers Sincansarnıç ? Mustafakemalpaşa area in the SW of Bursa and 50 Km far away from the city center. H21-d3 topographic sheet is used for his study. Mesozoic aged lithostratigraphic units crop out at the study area and at the base of the succession reddish brown coloured, slightly matamorphosed, Triassic aged Karakaya group rocks are largely spread out. Jurassic aged Dağakça formation is placed in the northern part of the study area and begins with basal conglomerates which pebbles derived from Karakaya group rocks. Towards to the upper levels it continious with sandy marl, sandstone and sandy limestone. At the top of the succession Cretaceous aged Inatlar limestone which is know as ?Bursa biege marble?, transitional contact relation on the Dağakça formation.In the study area, 1/25 000 scale geological map of the region, and generalized stratigraphic section was prepared. Besides, tests were made to determine the engineering properties of the carbonates in the Inatlar limestone and the physical and mechanical features of the Early Cretaceous carbonates were assessed to be used as marble