Biberiye ekstraktının vakum paketlenmiş uskumru (Scomber scombrus L., 1758) burgerlerinin raf ömrüne etkisi
The effects of rosemary extract on the quality of vacuumeed mackerel burgers (Scomber scombrus L., 1758)
  1. Tez No: 276893
  2. Yazar: İLKNUR UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda (Grup A: %0.4 ve Grup B: %0.8) biberiye ekstraktının uskumru burgerlerinin (Scomber scombrus L., 1758) 4oC'de depolanması süresince duyusal, kimyasal (TVB-N, TBA, PV, FFA) ve mikrobiyolojik kalite parametreleri (TAMB) araştırılmıştır. Duyusal değerlendirme sonuçlarına göre Grup A panelistler tarafından 15. güne kadar tercih edilirken, kontrol ve Grup B 13. güne kadar tercih edilmiştir. Depolama başlangıcında, TVB-N değerleri kontrol, Grup A ve Grup B için sırasıyla 15.80 mg/100g, 14.86 mg/100g, 13.01 mg/100g olarak bulunmuş ve tüm gruplarda depolama boyunca dalgalanmalar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of vacuum packaged mackerel burgers (Scomber scombrus) treated with different concentrations of rosemary extract (Group A: 0.4 % and Group B: 0.8 %) at 4oC was investigated in terms of sensory, chemical (TVB-N, TBA, PV, FFA) and microbiological (TAMB) parameters. According to result of sensory analyses, fish burger with % 0.4 rosemary extract (Group A, 15 days) were preferred by panellists, followed by fish burger with % 0.8 rosemary extract (Group B) and the control group (13 days). At the beginning of storage, initial TVB-N values were 15.80 mg/100g for the control, 14.86 mg/100g for Group A, 13.01 mg/100g for Group B and showed fluctuations in all groups during storage period.