Mısır (Zea mays indentata sturt.) yetiştiriciliğinde değişik yeşil gübre bitkileri ve çiftlik gübresi uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi
The effects of different green manure plants and farmyard manure applications on the yield and yield components of maize (Zea mays indentata sturt.)
  1. Tez No: 276895
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Çukurova Bölgesi'nde, mısır (zea mays indentata sturt.) yetiştiriciliğinde değişik yeşil gübre bitkileri ve çiftlik gübresi uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla, 2009?2010 yetiştirme döneminde, Adana ili, Seyhan ilçesi sınırları içerisinde Yolgeçen köyündeki taban arazide tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada yeşil gübre bitkisi olarak bakla, bezelye ve fiğ kullanılmış, çiftlik gübresi olarak tavuk gübresi, sığır gübresi uygulanmış ve kontrol parseline ise ticari gübreler DAP (Diamonyum Fosfat), üre uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, mısır bitkisinde yeşil gübre bitkileri ve çiftlik gübreleri uygulanarak yapılan bu çalışmada bitki boyu (251.67?328.33 cm), ilk koçan yüksekliği (96.33?137 cm), koçan uzunluğu (16.46?20.43 cm), koçan çapı (36.33?44.00 mm), koçan tane sayısı (527.00?726.67 adet/koçan), dekara bitki sayısı (6366.67?7066.67 bitki/da), dekara koçan sayısı (6300.00?7033.33 adet/da), dekara tane verimi (822.33?1213.67 kg/da) tespit edilmiştir. Bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçan tane sayısı en yüksek bezelyeden sonra ekilen mısır parselinden elde edilirken, en yüksek dekara bitki sayısı tavuk gübresi uygulanan parselden ve en yüksek dekara koçan sayısı ile dekara tane verimi ise sığır gübresi uygulanan parselden saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effects of different green manure plants and farmyard manure applications on the yield and yield components of maize, a research was conducted in Yolgeçen village of Adana province, in 2010. Field trial was arranged in complete randomized blocks with 3 replications. In the study, treatments are as follows; fababean, pea and vetch plants as green manure plants, poultry, barnyard manures as farmyard manure applications, commercial fertilizer as control.As a result, plant and height, first ear height, ear length and diameter, grain number per ear, numbers of plant and ear per area, and grain yield were ranged from 251.67 to 328.33 cm, 96.33 to 137 cm, 16.46 to 20.43 cm, 36.33 to 44.00 mm, 527.00 to 726.67 (grain per ear), 6366.67 to 7066.67 (plants/da), 6300.00 to 7033.33 (ear/da), 822.33 to 1213.67 (kg/da), respectively.The highest plant and first ear heights, ear length and diameter, grain number per ear were obtained from plots received pea as green manure while numbers of plants per area was obtained from poultry manure-plots; whereas, numbers of ear per area, and grain yield were obtained from the plots received barnyard manure.