Kayseri yöresindeki yapıtaşlarının fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the physico-mechanical properties of building stones at location of Kayseri
- Tez No: 276915
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kayseri yöresindeki yapıtaşı olarak kullanılabilen bazı tüf ve bazalt kayaçlarının fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi ve bu kayaçlara ait korelasyon katsayılarının hesaplanmasıdır.İlk olarak alınan numuneler taş kesme ve işleme atölyesinde ve Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Laboratuarında TSE standartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Daha sonraki aşamada, standartlara uygun hale getirilen numunelerin fiziko-mekanik özellikleri saptanmıştır. İncelemeler sonucunda Kayseri taşının TSE standartlarına göre yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği görülmüştür.Tüm çalışmalar neticesinde, deneyler mevcut standartlardan TS 10449, TS 6234 ve TS 11143'e göre yorumlandığında kayaçların bu standartların birçok sınır değerini taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study; determination of physico-mechanical properties of some tuff and basalt rocks using as building stone at location of Kayseri and calculating of coleration coefficent of these rocks.First, the samples taken from stone cutting and processing workshop and the Laboratory of Çukurova University, Faculty of Engineering and Architecture, Mining Engineering has been prepared in accordance with the TSE. The next step, the physico-mechanical properties of the samples were brought into compliance with standarts. According to the results of observings, Kayseri stone is avaible to using as building material with accordance of the TSE.According to the results, the experiment were interpreted according to the standarts TS 10449, TS 6234 and TS 11143. It has been observed that the rocks covers limit values of these standarts