Bitki toplama, teşhis ve herbaryum teknikleri
Plant collection, identification and herbarium techniques
- Tez No: 276917
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Belli kurallara göre toplanıp belli bir sınıflandırma sistemine göre düzenlenmiş, bilimsel araştırmalara ışık tutan örnekler biyoloji, orman, tıp, eczacılık, ziraat, arkeoloji, gıda ve birçok konuda çalışacaklara bir danışma ve dokümantasyon merkezi olabilmektedir. Bu tip çalışmalarda gerekli olabilecek bitkileri yılın her mevsimi bulmak mümkün değildir. Toplanmış olan bir bitkinin olumsuz şartlar sonucunda tekrar aynı lokalitede bulmakda mümkün olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı, bitkilerin birçok toplama ve kurutma yöntemleri ile herbaryumları oluşturulur. Herbaryum cansız bitkiyi doğada doğru bir şekilde toplayıp, tüm canlı özelliklerini koruyarak kurutup koleksiyon oluşturulmasıdır. Herbaryum yapmanın amacı çalışan kişiye göre değişmekle birlikte genel olarak bitkiyi tanımak, bitkinin varlığını kanıtlamak, bitkiye ulaşılmasının mümkün olmadığı zamanlarda elde hazır materyal bulunmasını sağlamak, bir alanın florasını ortaya koyup tehlike altında bir bitki varsa onun korunmasını sağlamaktır. Sağlıklı bir herbaryumun oluşturulması için toplama, teşhis ve herbaryum tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan çalışma doğayı tahrip etmekten başka bir şey olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Plant specimens that are collected properly and arranged according to a certain classification system and show way to scientific researches can be an information and documentation center for researchers who work in several topics such as biology, forest, pharmacy and agriculture. It is impossible to find every plant that is necessary for most of researches in every season of a year. For this reason, herbariums of specimens are created with several methods of collecting and dehydration. Herbarium is to create and present collection of plants by pressing, dehydrating, identifying, labeling and keeping them in proper conditions with the aim of keeping living properties of them. The aim of creating herbarium changes according to researchers, however the general aim is to recognize the plant, to prove the existence of the plant (to learn when and where the plant grows), to provide available material when it is impossible to reach the plant. In order to create a healthy herbarium it is necessary to know herbarium techniques and methods very well.