Library based image reconstruction on x-ray films for external fixator automation
Harici fiksatör otomasyonu için röntgen filmleri üzerinde kütüphane tabanlı görüntü tanımlama
- Tez No: 276918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tıp pratiğinde ekstremite kırıklarıyla şekil bozukluklarının yönetimi harici fiksatör adı verilen mekanik cihazlar yoluyla gerçekleştirilir. Ancak bu hizmetin kalitesi, bu tür ortopedik araçların akılcı ve etkin kullanımı için bir matematik modelin geliştirilmesinin gerekli olduğu biyomekanik yaklaşımla iyileştirilebilir. Temel sorun, yumuşak doku ve kemik koşullarını dikkate alan uygun bir çerçevenin karmaşık planlama gerektirmeksizin kırık bölgesine kolayca uygulanması ve daha sonra da ortaya çıkan kalıcı yer değiştirmelerin matematik kurama göre düzeltilmesidir. Uygun çerçeve olarak Stewart-Platform Mekanizması seçilmiştir. Sürecin iyi işleyebilmesi için matematik kuramın girdi ve çıktılarının standart ve yeterli hassasiyette algılanabilmesi şarttır. Bu amaçla ön-arka ve dış-yan'dan çekilmiş röntgen filmlerinden ve klinik inceleme sonucu elde edilen verilerden kırık parçalarının anatomik bakımdan doğru birleşme konumlarına getirilebilmesi için robotik çerçevenin nasıl konuşlandırılması gerektiği gösterecek olan bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayısal verileri işleyerek matematik kuramın standart girdileri haline dönüştürür. Çıktıların ortopedik cerrah tarafından kolayca algılanabilmesi için kuramla kullanıcı arasında bir arayüz oluşturulmuştur. Yazılımın ve biyomekanik sistemin işlerliği iki ayrı durumda yapılan sayısal deneylerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In medical practice, the treatment of fractures and deformities associated with extremities utilizes mechanical devices called external fixators. The quality of treatment involving external fixators can be enhanced with a biomechanical approach whereby a mathematical model of the fixation system is developed for its effective and efficient usage. The main point is to fixate the fracture first without any detailed preoperative planning considering the conditions of the bones and the surrounding soft tissue, and then apply a correction to the resulting permanent displacements based on the mathematical theory. Stewart platform mechanism is selected as an appropriate frame. For this procedure to run smoothly, the input and the output of the mathematical model should be performed with sufficient accuracy and following a certain standard. For this purpose, software is developed that shows how the robotic frame should be configured in order to bring the bone fragments into the correct anatomical position by using antero-posterior (AP) and Lateral (L) X_Ray images and outputs of clinical examination. The standard input to the mathematical model is obtained by processing the collected numerical data with this software. For easy perception of the output data by the orthopedic surgeon, a user-friendly interface is developed that hides the details of the mathematical theory. Usefulness of the software and biomechanical system are demonstrated with two different practical applications.