An Expert system for view definition and integration
  1. Tez No: 2869
  2. Yazar: FERDA NUR CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET VDIES ; SORUNUM TANIMLAMA VE BİRLEŞTİRME UZMAN sistemi CİVELEK, Ferda Nur Yüksek L i şans Ter. i, Bilgi sayar Mühend isliği Tes Yöneticisi s Doç» Dr. Asuman DO?AÇ Şubat 1988, SİS sayfa Veri tabani sistemleri? bir kuruluşa ait verilerin tekrarlar azaltılarak saklanmasına isin veren ve bu verilerin tek bir yerde toplanmasını ve buradan kontrol edilmesini sağlayan sistemlerdir. Veri tabanmm oluşturulmasında çeşitli kullanıcı gruplarının kendileri için tanımladıkları kullanıcı görünümlerini birleştiren görünüm birleştirme metodlar indan s/5T3lt 1 an ılır» Çoğunlukla veri tabanı tasarım metodları bir uygulamanın bir kullanıcıyı ilgilendiren kısımlarını, diğer bir deyişle kullanici görünümlerini, tanımlamak için kullanılır» Tanımlanan bu görünümler daha sonra birleştirilerek tek bir veri tabam (sonuç görünüm) oluşturulur» Herbir kullanıcıya gerekli olan veriyi sağlayan bu sonuç görünümü elde edecek biçimde kullanıcı görünümlerinin birleştirilmesi işlemine“görünüm birleştirme”denir »Bu çalışmanın amacı yeni bir görünüm birleştirme metodu geliştirmek ve bu metodu kullanarak kullanıcı görünümlerini birleştiren bir uzman sistem gerçekleştirmektir. Görünüm Tanımlama ve Birleştirme Uzman Sistemi adı verilen bu sistem iki bölümden oluşmaktadır: 1. Görünüm Tanımlama Uzman Sistemi ve E» Görünüm Birleştirme Uzman Sistemi (VIES) VDES kullanıcı görünümlerini Var 1 ik-1 1 isk i veri modelinde tanımlamakta ve daha once tanımlanan görünümler üzerinde değişiklik yapmakta kullanılır. Kullanıcı tarafından yaratılan görünüm 1 er b i r görünüm kü tüph anes i nde sak 1 an i r. VIES daha önce tanımlanan kullanıcı görünümlerinden ikisini kullanıcının isteği doğrultusunda görünüm kütüphanesinden seçer. Daha sonra kullanıcıların bu görünümler üzerinde tanımladıkları koşulları kullanarak bu iki kullanıcı görünümünü birleştirir. VIES-' in çıktısı genişletilmiş Var 1 i k - I I i ski veri modelinde yaratılmış bir sonuç görünümdür. VD I ES j I BM PC ü z er i nde Prolog dili kullanıl arak gerçek lest ir i. İmi s t ir. ViAnahtar Sözcükler s veri tabam tasar imi 5 kullanıcı gorunumu? sonuç görünüm? görünüm birleştirme? birleştirme koşulu, uzman sistemler;. Prolog? Var 1 ik-Iliski Veri Modeli v % X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VDIES 2 AM EXPERT SYSTEM FOR VIEW DEFINITION AND INTEGRATION CİVELEK, Ferda Nur M»S. in Computer Engineering Supervisor s Assoc» Prof» Dr. Asuman DOGAC February 1988, E18 pages Database systems allow unified representation of data managed in an organization with minimum redundancy» This is usually achieved through view integration methodologies which support integration of views defined by different user groups in an organisation» Generally, methodologies for database design produce user views representing a part of the application domain defined on a database All such views are subsequently merged. View integration is the activity of integrating the views of existing or proposed database into a global, unified view. The aim of this thesis is to devtîop a new view integration methodology and to implement it as an expert systein. The system, called View Definition and Integration ExpertSystem < VDIES > n isa compound expert system made up of two parts s İ. View Definition Expert System < VDES ) ?> and 2. View Integration Expert System (. VIES > The VDES is responsible from defining individual views (user views) in the Entity-Relationship Model and modifying the existing views when necessary. The defined views are stored in a view library. The VIES selects two user views from the view library according to the user request and copies them into its workspace. This information constitutes one part of the knowledge base of VIES. The integration assertions provided by the user on this views constitute the other part of the knowledge base. The output of the VIES is the global view in the extended Entity-Relationship model. VDIES is coded in Prolog on an IBM PC. Keywords s database design,. user views? global view? view integration? integration assertions, expert systems j Prolog? Entity- Relatiovnship Data Model i v