Mardin ilinde tarımsal yayımı geliştirme projesi kapsamında görev yapan elemanların tarımsal yayım ve danışmanlık sistemine bakışları
Agricultural extension project personnel views about agricultural extension and advisory system in Mardin
  1. Tez No: 276930
  2. Yazar: ASLIHAN DERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, TAR-GEL projesinin amaçlarını ve bu projede görev yapan tarım danışmanlarının mevcut durumunu, kendilerine yüklenen görevleri ne ölçüde yerine getirdiklerini, proje hakkındaki düşüncelerini ve önerilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma verileri 31 tarım danışmanı ve görev yaptıkları köylerden seçilen 142 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılarak toplanmıştır.31 tarım danışmanı 376 köy ile 1.913.617 da alana danışmanlık hizmeti vermektedir.Elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuç olarak tarım danışmanları ve üreticilerin başarılı olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. Üreticilerin % 95,8'i danışmanların üreticilerin tarımsal üretimle ilgili taleplerini karşılayabildikleri belirtmişlerdir. Tarım danışmanlarının % 74,2'si kadın üreticilerin sözleşmeli personelde cinsiyet farkı gözettiklerini belirtmişlerdir. Tarım danışmanlarının sadece 9'u köyde ikamet etmektedir. Tarım danışmanlarını gerek ulaşımda gerekse ikamet etmekte sorunlar yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze TAR-GEL project objectives and current status of projects personnel, the duties which they performed, opinions and suggestions about the project. Face to face interview was used to gather data from 31 agricultural consultants and 142 farmers which served from these consultants. These agricultural consultants provided consultancy services to around 376 villages with 1.913.617 decar agricultural land.Not only agricultural consultants but also farmers were agreed that the project was successful. 95.8% of farmers pointed out that agricultural consultants have meet the farmers demand about agricultural production. 74.2% of agricultural consultants agreed that women farmers were reluctant to get information from men agricultural consultants. Only 9 agricultural consultants were living at the villages. They have been experiencing transportation and accommodation problems