Mardin ilinde makarnalık buğday üretim ekonomisi
Economic analysis of durum wheat production in Mardin
- Tez No: 276929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de makarnalık buğdayın % 15'inin üretildiği Mardin ilinde, makarnalık buğday üretiminde bulunan işletmelerin sosyo-ekonomik özellikleri, üretimde kullanılan girdi miktarları, üretime etki eden faktörler, üretim ekonomisi ve pazarlama kanalları araştırılmıştır. Bu amaçla 77 adet işletmede üreticilerle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır.İncelenen işletmelerde ortalama olarak bir dekarda üretilen makarnalık buğday için 3.13 saat çeki gücü ve 1.53 saat işgücü kullanıldığı, 1 dekar araziden ortalama 490 kg buğday alındığı tespit edilmiştir. Buğday üreticilerinin ortalama dekara 33.53 kg tohum, 54.08 kg gübre ve 0.14 litre zirai ilaç kullanıldığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak, buğday üretimindeki GSÜD 256,91 TL/da ve üretim masrafları toplamı 205,88 TL/da bulunmuştur. 1 kg buğdayın maliyetinin 0.35 TL olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the socio-economic characateristics, input levesl, production factors, production economics and marketing channels of durum wheat farms in Mardin. Durum wheat production accounts for about 15 % of the total Turkey production. For this reason 77 durum wheat producers were interviewed with face to face questionannire.It was found that average 3.13 hours machine power and 1.53 hours labor was needed to produce durum wheat in one decar. The durum wheat average yield was 490 kg/da. It was also found that farmers were using 33.53 kg/da seed, 54.08 kg/da fertilizer and 0.14 liter/da pesticide.As a result, gross production income was 256,91 TL/da and total production cost was 205,88 TL/da in durum wheat production. Durum wheat production cost was 0.35 TL per decare.