Düşey dren uygulamaları ile adana ve yakın civarında yer alan killi zeminlerde iyileştirme modellemeleri
With vertical drains Adana and applications in the near around improvement in modeling clay soil
- Tez No: 276931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Adana ? Yumurtalık bölgesinde, AYAS Termik Santral İnşaatı temel kazısı ve zemin ıslahı kapsamında yapılmıştır. Çalışma bölgesinin doğu kısmında yapılacak olan Stacker Reclaimer yapıları ile birlikte kömür stok alanının altında, genelde kilden oluşan alüvyonlar mevcuttur. Bu tip zeminlerin üzerine uygulanacak yapı ya da dolgu nedeniyle oluşacak oturmaların yaratacağı problemlerin ortadan kaldırılması için düşey dren uygulaması yapılmıştır. Böylelikle zeminin daha kısa sürede konsolide olması sağlanmıştır.Proje kapsamında uygulanacak zemin ıslah yöntemi sayesinde elde edilecek oturmanın maksimum 1.00 m olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca dayanılarak yapılan dizayn sonucu A ve B aksında toplam uzunlukları 55500.0 m olan 6900 adet fitil uygulanmıştır. Bu uygulamanın ardından kontrollü dolgu çalışması ve ardından sürşarj uygulaması yapılmıştır. Drenlerin çalışma kapasitelerini gözlemlemek amacıyla ekstansometre okumaları alınmış ve debi ölçümleri yapılmıştır. Son ölçülen kesin değere göre gözlenen maksimum oturmanın 0.93 m olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted through the foundation excavation of the AYAS 600 MW Coal Fired Power Plant construction at Adana-Yumurtalik region. Alluvium formed from clay exsists under the coal stock area and Stacker Reclaimer formations at east region of working zone. The wick drain application has been done to prevent the problems through settlement from filling or constructions on the area. As a result of that, consolidation in shorter time has been obtained.It has been proposed that settlement achieved by ground correction method would be maximum 1.00 meter. Therefore, 6900 wick drain with 55500.0 meters total length were applied at A and B axes. After this application, controlled filling and surcharc has been applied. Extansometer values has been taken and flow measurements has been read to observe the working capasities of the drain. The observed maximum settlement according to certain measured value has been found as 0.93 m.