Molecular genetic analysis in sesame (Sesamum indicum L.)
Susam (Sesamum indicum L.)'da moleküler genetik analizler
  1. Tez No: 276959
  2. Yazar: ÜMMÜ SEYİTALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 156 Türk susam hattı morfolojik, 161 Türk susam hattı ise genotipik olarak karakterize edilmiştir. Morfolojik karakterizasyon için 15 fenotipik özellik kullanılmıştır. PCR tabanlı moleküler markırlardan, Simple Sequence Repeats (SSRs, microsatellites) moleküker karakterizasyonda kullanlmıştır. Bu genotipik karakterizasyon için toplam 318 yeni EST temelli Simple Sequence Repeats (SSRs, microsatellites) geliştirilmiştir. Ayrıca bu SSR markır'ları kore-japon ve afrika hatlarında test edilmişlerdir. Bu hatların ileri çalışmalarda genetik haritalama populasyonu için anne ve baba olması düşünülmektedir.Yapılan morfolojik analizlere göre bazı karakterler hatlar arasında varyete gösterirken, bazı karakterler açısından varyete görülmemiştir. Örneğin, ilk kapsül yükekliği, bitkide kapsül sayısı, bitki yüksekliği, dallanma sayısı, kapsülde tohum sayısı, ilk çiçeklenme tarihi, %50 çiçeklenme tarihi karakterleri hatlar arasında varyete göstermiştir. Ancak, gövde tüylülüğü, yaprak tüylülüğü, yaprak koltuğunda çiçek sayısı, kapsülde karpel sayısı ve kapsül tüylülüğü karakterleri yalnızca bir kaç hat arasında varyete göstermiştir. Ayrıca, büyüme tipi, dallanma durumu ve kapsül çatlama durumu karakterlerinde varyete görülmemiştir.Genetik analizlere göre, anne ve baba da yapılan taramada 318 EST temelli SSR arasından yalnızca 5 tane polimorfik marker bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada Türk susam hatlarının genetik uzaklıkları 19 EST based SSR fragmenti aracılığıyla DICE matrix ve UPGMA algoritmaları kullanılarak analiz edilmiştir. Genetik analizler göstermiştir ki, Türk susam hatları genetik olarak çok az çeşitliliğe sahiptir. Sonuç olarak Türk susam hatlarının genetik çeşitliliği belirlenmiş ve filogenetik ağacı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 156 Turkish sesame (Sesamum indicum L.) accessions were characterized morphologically and 161 accessions were characterized genotypically. A total of 15 criteria were used for morphological characterization. Simple Sequence Repeats (SSRs, microsatellites) were used to characterize genetic variability among Turkish accessions. A total of 318 new EST based SSRs were developed for genotypic analysis. Also, these microsatellites were screened in Korean-Japan and African sesame accessions (parents) for future map construction studies.According to the morphological analysis, some characters showed variation whereas some characters had no variation among accessions. For example, height of first capsule, capsule number per plant, plant height, number of branches, number seeds/capsule, days to 1st flower and days to %50 flower characters showed variation among accessions. However, stem hair, leaf hairs, axil flower number, number of carpels/capsule and capsule hairs showed variation for only a few accessions. Also, growth habit, branching and capsule splitting characters had no variation.In accordance with genetic characterization, survey results showed only five polymorphic markers among 318 EST based SSR markers. Also, in this study, genetic distance of Turkish sesame accessions was calculated using DICE matrix and UPGMA (Unweighted Pair Group Method) arithmetical averages via 19 EST based SSR fragments. Genetic analysis showed that Turkish sesame accessions have fairly low genetic diversity. As a result, genetic diversity among Turkish sesame accessions were defined and the genetic relationships of Turkish sesame accessions were established.