Entanglement and topological soliton structures in Heisenberg spin models
Heisenberg spin modellerinde dolaşıklık ve topolojik soliton yapıları
- Tez No: 276958
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY PASHAEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde spin modellerinin kuantum dolaşıklığı ve topolojik soliton özellikleri çalışılmıştır. Spin durumları kübitler aracılğıyla tanımlanarak dolaşıklık uyum ölçümü kullanılarak kuantum enformasyon özelliği olarak ele alınmıştır. DM etkileşimli XYZ, DM, Ising, XY, XX, XXX ve XXZ modellerinin iki kübitli Hamiltonyeninin özdeğer, özvektör, yoğunluk matrisi ve uyumu hesaplanmıştır. İki kübitli durumların zamanla değişimi ile dolaşıklığın periyodik ve kuasiperiyodik evrimi bulunmu?tur.Uzaklığa bağlı takas etkileşimli dolaşık iki kübit durumları ve uzaklığın bu durumların dolaşıklığına etkisi incelenmiştir. Calogero- Moser I, II, III tipinde ve Hidrojen moleküllerinin etkileşimine uygulaması olan Herring-Flicker potansiyeli gibi farklı takas etkileşimleri kullanılmıştır.Geometrik kuantum hesaplamaları için iki kübitli manyetik alan içindeki DM etkileşimli XX modeli geometrik (Berry) faz hesaplanmıştır. Analitik indirgemeli topolojik spin modelleri çalışılmıştır. Statik N-soliton ve N-soliton kafes konfigürasyonları kurulmuştur. Ishimori modelinde evrimi tanımlamak için zamana bağlı analitik Schrödinger denklemi çıkarılmıştır. Harmonik potansiyelin etkisi ve solitonlarin sınır durumları çalışılmıştır. Integrallenebilir soliton dinamiği ile Calogero-Moser tipindeki çok parçacıklı problem arasındaki bağıntı kurulmuş ve N-soliton ile N-soliton latis hareketleri bulunmuştur. Abelyan Chern Simons teorisinin karmaşık Burgers' hiyerarşisine özel indirgenmesi, Galilean grup, dinamik simetri ve negatif Burgers' hiyerarşisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Quantum entanglement and topological soliton characteristics of spin models are studied. By identifying spin states with qubits as a unit of quantum information, quantum information characteristic as entanglement is considered in terms of concurrence. Eigenvalues, eigenstates, density matrix and concurrence of two qubit Hamiltonian of XYZ, pure DM, Ising, XY, XX, XXX and XXZ models with Dzialoshinskii- Moriya DM interaction are constructed. For time evolution of two qubit states, periodic and quasi-periodic evolution of entanglement are found. Entangled two qubit states with exchange interaction depending on distance J(R) between spins and influence of this distance on entanglement of the system are considered. Different exchange interactions in the form of Calogero- Moser type I, II, III and Herring-Flicker potential which applicable to interaction of Hydrogen molecule are used.For geometric quantum computations, the geometric (Berry) phase in a two qubit $XX$ model under the DM interaction in an applied magnetic field is calculated.Classical topological spin model in continuum media under holomorphic reduction is studied and static N soliton and soliton lattice configurations are constructed. The holomorphic time dependent Schrödinger equation for description of evolution in Ishimori model is derived. The influence of harmonic potential and bound state of solitons are studied. Relation of integrable soliton dynamics with multi particle problem of Calogero-Moser type is established and N soliton and N soliton lattice motion are found. Special reduction of Abelian Chern-Simons theory to complex Burgers' hierarchy, the Galilean group, dynamical symmetry and Negative Burgers' hierarchy are found.