Nonlinear finite element analysis of reinforced concrete structures subjected to impact loads
Darbe yüklerine maruz kalan betonarme yapıların doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
- Tez No: 276960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK SAATCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Betonarme yapıların darbe ve patlama yükleri gibi ani ve yüksek şiddetli yüklere karşı tasarımı günümüzde gittikçe daha önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Ancak problemin karmaşıklığından ötürü betonarme yapıların bu tür yüklere karşı tasarımı için genel kabul görmüş bir yöntem veya detaylı bir teknik yönetmelik bulunmamaktadır. Dolayısıyla, darbe yüklerine maruz kalan betonarme yapıların tasarım ve analizi için yaygın olarak sonlu elemanlar yöntemi gibi sayısal yöntemlere başvurulmakta ve birbirinden çok farklı sonlu eleman metotları ve betonarme modelleme teknikleri kullanılmaktadır. Kullanılan her değişik yöntemin avantajları ve dezavantajları bulunmakla birlikte, bu konu üzerinde çalışan araştırmacı ve mühendisler genellikle analizlerini kendi seçtikleri belli bir yöntem ile yapmakta, farklı yöntemleri denemeye gerek duymamaktadır. Literatürde yaygın kullanılan farklı yöntemlerin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi ile ilgili bir çalışma yoktur. Bu tezde, darbe yüklerine karşı betonarme yapıların analizi için yaygın olarak kullanılan bazı sayısal yöntemler literatürde yer alan darbe testleri ışığında karşılaştırılarak birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemi olarak Değiştirilmiş Basınç Alanı Teorisi tabanlı VecTor2 ve VecTor3 programları seçilmiş ve betonarme kirişler üzerinde yapılan darbe testleri bu programlarla modellenmiştir. Aynı kirişler başka bir yöntem olarak tek serbestlik dereceli yaylar olarak modellenmiş ve analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle ve test sonuçlarıyla karşılaştırılmış, kullanılan yöntemler sonuçların doğruluğu, çözüm süresi ve kullanım kolaylıkları bakımından değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Design of reinforced concrete structures against extreme loads, such as impact and blast loads, is increasingly gaining importance. However, due to the problem?s complicated nature, there exists no commonly accepted methodology or a design code for the analysis and design of such structures under impact loads. Therefore, engineers and researchers commonly resort to the numerical methods, such as the finite element method, and utilize different methods and techniques for the analysis and design. Although each method has its advantages and disadvantages, usually engineers and researchers persist on their method of choice, without evaluating the performance of other methods available. In addition, there is no significant study in the literature comparing the methods available that can guide the engineers and researchers working in the area. This study compares the performance of some numerical methods for the impact analysis and design with the help from actual impact test results in the literature. Computer programs VecTor2 and VecTor3 were selected for nonlinear finite element methodology, which were based on the Modified Compression Field Theory. Impact tests conducted on reinforced concrete beams were modeled and analyzed using these programs. Moreover, same beams were modeled also using a single degree of freedom spring system method. The results obtained from both approaches were compared with each other and the test results, considering their accuracy, computation time, and ease of use.