Kavak deltasının (Saroz Körfezi, Çanakkale Türkiye) herpetofaunası ve mevcut türlerin habitat seçimleri
The herpetofauna of Kavak delta (Saroz Gulf, Çanakkale-Türkiye) and habitat selections of species?
- Tez No: 276998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kavak Deltası, Türkiye'nin kuzey batısında Önemli Kuş Alanı olan Saroz Körfezi'nin kıyısında yer alan sulak bir alandır. Kavak Deltası kumul, taşlık, sulak, çalılık ve ağaçlık alanlar gibi farklı habitatlar içerir. Bu çalışmada, daha önceki çalışmalarla jeoloji, kumul bitkileri ve avifauna açısından önemi vurgulanan bölgenin amfibi ve sürüngen faunası incelenmiştir. Kavak Deltasında yapılan arazi çalışmalarında 6 amfibi (Triturus karelinii, Lissotrition vulgaris, Pseudepidalea viridis, Hyla arborea, Rana dalmatina, Pelophylax ridibundus) ve 12 reptil (Emys orbicularis, Mauremys rivulata, Testudo graeca, Pseudopus apodus, Cyrtopodion kotschyi, Lacerta trilineata, Ophisops elegans, Podarcis taurica, Dolichophis caspius, Malpolon monspessulanus, Natrix natrix, Natrix tessellata) olmak üzere toplam 18 sürüngen türü tespit edilmiştir. Söz konusu sulak alan amfibi ve reptil türleri bakımından da oldukça zengin tür çeşitliliğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kavak Delta is an important wetland and bird area which is placed North-West (near coast of the Saros Gulf) of Turkey. Kavak Delta has different habitat areas such as sand dune area, stony place area, wetland area, bush and thicket area. In this researchment, it was investigated that the fauna of amphibia and reptilia which spotted in previous researches of geology, sand plant and avifauna. In the end of this study 6 amphibia (Triturus karelinii, Lissotrition vulgaris, Pseudepidalea viridis, Hyla arborea, Rana dalmatina, Pelophylax ridibundus) and 12 reptilia (Emys orbicularis, Mauremys rivulata, Testudo graeca, Pseudopus apodus, Cyrtopodion kotschyi, Lacerta trilineata, Ophisops elegans, Podarcis taurica, Dolichophis caspius, Malpolon monspessulanus, Natrix natrix, Natrix tessellata) species (total 18 species) determined in Kavak Delta and its surroundings. The wetland we talk about is also so reach species diversity for amphibian and reptile species.