Novel SAR reduction methods for magnetic resonance imaging
Manyetik rezonans görüntüleme?de özgül soğrulma hızını azaltmak için yeni yöntemler
- Tez No: 277022
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Electrical and Electronics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, insan vücudunun Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) esnasında radyofrekans (RF) alana bağlı ısınmasını azaltmak için kullanılabilecek yeni yöntemler sunulmaktadır. Önerilen yöntemler Özgül Soğrulma Hızı'nın (ÖSH) azaltılması için elektrik alanın değiştirilmesine dayanır. Elektromanyetik benzetimler, fantom, hayvan ve insan deneyleri ile gösterildiği üzere bu yöntemler metal cihazlarin yakinlarinda oluşan yerel ÖSH'nın ve tüm vücut ortalama ÖSH'nın azaltılması için kullanılabilir. Bu sonuçlar vücudunda implant taşıyan hastalarda yapılan MRG taramalarının ve MRG rehberliğindeki girişimsel ugyulamaların güvenliğini arttırabilir. Ayrıca tüm vücut ÖSH'nın azaltılması suretiyle daha güvenli ve hızlı MRG taramaları da yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel methods are presented which can be used to reduce the heating of human body due to radiofrequency field in magnetic resonance imaging (MRI). The proposed methods depend on modification of the electric field distribution for reducing the specific absorption rate (SAR). These methods can be used to reduce the local SAR in the vicinity of metallic devices and the whole volume average SAR as shown by electromagnetic field simulations, phantom, animal and patient experiments. These results can improve the safety of MRI scans performed on the patients with metallic implants and MRI guided interventional procedures. Additionally, by reducing the whole body average SAR, safer and faster MRI scans can be performed.