Novel techniques regarding specific absorption rate and field of view reduction in magnetic resonance imaging
Manyetik rezonansla görüntülemede özgül soğurum hızını düşürmek ve görüntüleme alanını küçültmek için yeni yöntemler
- Tez No: 313516
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR, DOÇ. DR. VAKUR B. ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, özgül soğurum hızının düşürülmesi ve toplam görüntüleme zamanının azaltılması için kullanılabilecek yeni yöntemler ile en yüksek sinyal-gürültü oranını (SGO) ve en düşük özgül soğurum hızını (ÖSH) bulmak için kullanılabilecek analitik denklemler önerilmiştir. Bu tezin katkılarından ilki, nihai içsel sinyal gürültü oranı (NİSGO) ve nihai içsel özgül soğurum hızı (NİÖSH) üzerinedir. Bu iki değişken için, yarı-durağan sistemlerde herhangi bir şekle sahip cisimlerde kullanılabilecek analitik denklemler türetilmiştir. Elde edilen NİSGO denklemi, silindirik bir cisim için daha önce yayınlanmış yarı analitik bir metodla kıyaslanarak, denklemdeki hatanın %10'dan az olduğu gösterilmiştir. Bu tezin birincil katkısı ise, doğrusal olmayan gradyan manyetik alanların (DOGMA) radyo-frekansı uyarım dalgaları tasarlarken kullanılmasıdır. Bu tür manyetik alanlar uyarım dalgası tasarımında kullanıldığında, uyarı profili ile uyarım dalgası arasındaki bağıntı değişmekte; bu değişim farklı bir uyarım dalgası ve buna bağlı olarak farklı bir ÖSH değeri elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan bilgisayar benzetimleri ve deneyler ile, %15 ile %54 arasında değişen ÖSH azaltımları gösterilmiştir. Bu tezdeki bir başka çalışma konusu, DOGMA kullanılarak toplam görüntüleme zamanının kısaltılması üzerinedir. DOGMA kullanıldığında, uyarı profilinin birden fazla yönde birden odaklanabildiği gösterilmiştir. Buna ek olarak, frekans kodlama yönünün uyumlu seçimi ile, ÖSH'yi ya da yankı zamanını arttırmadan düşük görüş alanlı görüntüleme yapılabileceği kanıtlanmıştır. Yapılan gönüllü deneyinde, önerilen teknik kullanılarak görüntüleme zamanı %60 düşürülmüştür. Bu tezin son konusu ise, eğimli kesitlerin görüntülenmesi üzerinedir. Bilgisayar benzetimleri ile, radyo-frekansı kodlaması kullanılarak eğimli görüş alanlarının, ilgi alanına daha uyumlu olan eğimli ve birbirinden farklı vokseller kullanılarak görüntülenebileceği gösterilmiştir. Bu tekniğin çok boyutlu uyarı dalgaları ile birleştirilerek eğimli bölgeleri daha kısa zamanda görüntülemek için kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, novel strategies regarding the reduction of the specific absorption rate (SAR) and the reduction of the total scan time, and analytic calculation methods for the lower limit on the specific absorption rate and the upper limit on the signal-to-noise ratio (SNR) are proposed.The first contribution of this dissertation is on the ultimate intrinsic signal-to-noise ratio (UISNR) and the ultimate intrinsic specific absorption rate (UISAR). Analytic expressions that are valid for arbitrarily shaped subjects are derived for these two parameters at the quasi-static limit. By comparing the UISNR expression to a previously published semi-analytic method for a cylindrical subject, it is shown that the maximum error is below 10$\%$.In the primary contribution of this dissertation, gradient fields with nonlinear variation in space are used for radio-frequency (RF) excitation pulse design. When such fields are used for a pulse design, the relation between the excitation profile and the RF pulse is altered, which leads to a different RF envelope and hence, a different SAR value. Using simulations and experiments, SAR reductions between $15\%$ - $54\%$ are demonstrated, in three case studies.Another topic of this dissertation is on the reduction of the total scan time using nonlinear gradient fields. It is demonstrated that, when nonlinear gradient fields are used for excitation, the excitation region can be focused along more than a single direction. Furthermore, with a careful selection of readout encoding direction, reduced field-of-view imaging can be made without changing the SAR or the echo time. In a volunteer experiment, 60$\%$ reduction in the total scan time is obtained.The last topic of this dissertation is on curved slice imaging. It is shown using simulations that RF encoding can be used for imaging a curved field-of-view with non-rectangular and nonuniform voxels that may conform to the region-of-interest better. It is proposed that when the method is used with multi-dimensional excitation pulses, curved regions may be imaged in a shorter time.