Türkiye'de ticari değeri olan Papaver somniferum L. çeşitlerinin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of commercial cultivar of Papaver somniferum in Turkey
  1. Tez No: 277024
  2. Yazar: GÜLŞEN BOZTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Haşhaş (Papaver somniferum L. ) farmosötik öneme sahip, analjezik morfin ve kodein, antimikrobiyal aktiviteye sahip sanguinarin gibi çeşitli benzilizokinolin alkaloitleri üreten ticari öneme sahip tıbbi bir bitkidir. Bu çalışmada morfin oranı yüksek haşhaş bitkilerinin ıslah çalışmalarına yardımcı olabilmek için SSR ve ISSR moleküler markörlerinden yararlanılması amaçlanmıştır. Tescillenmiş 17 haşhaş bitkisinin moleküler karakterizasyonunu belirlemek için 15 ISSR ve 5 SSR primeri kullanılmıştır. ISSR çalışması sonucunda oluşan 55 banttan 44 tanesi polimorfik ve polimorfizm oranı %80 dir. En az bant veren AT3 primeri tek bant, en çok bant veren AT19, AT 8 ve AT 15 primerleri 6'şar bant vermiştir. Ortalama genetik mesafe 0,27, Shannon indeksi 0,38 dir. SSR çalışması sonucunda 39 polimorfik bant elde edilmiştir. Ortalama genetik uzaklık 0,47, Shannon indeksi 0,46 dır.
Özet (Çeviri)
Economically important plant opium poppy (Papaver somniferum L. ) is a medicinal plant producing benzyisoquinoline alkaloids such as analgesic morphine and codein, antimicrobial agent sanguinarine. In this study, it was aimed to utilize SSR and ISSR markers to help breeding of poppies which contain high level of morphine. 15 ISSR and 5 SSR primers were studied on registered 17 populations . In ISSR, total 55 bands were obtained, of which 44 were polymorphic. Average genetic distance was found to be 0,27, and Shannon index was 0,38. The least number of bands belonging to primer AT3 was 1 and the highest was 6 belonging to primers AT19, AT8 and AT15. In SSR study, 5 SSR primers were studied and 39 polymorphic bands were obtained. Avarage genetic distance was found to be 0.47, and Shannon index was 0,46.